birgün

13° KISA SÜRELİ YAĞMUR

AVRUPA 23.04.2021 13:25

Merkel 'Wirecard' soruşturmasında Meclise ifade verdi

Çin ziyaretinde Wirecard için lobi faaliyeti yapan Merkel Meclis soruşturmasındaki ifadesinde, firmanın yolsuzluk yaptığından haberi olmadığını belirtti

Merkel 'Wirecard' soruşturmasında Meclise ifade verdi

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün Meclis soruşturmasında verdiği ifadesinde, Wirecard adlı firma için Çin'de lobi çalışmaları yürütürken firmayla ilgili yolsuzluk iddialarından haberi olmadığını belirtti.

Bloomberg'in haberine göre, Merkel 2019 Eylül ayında bir ziyaretinde Almanya'nın ekonomik çıkarları dogrultusunda Wirecard'ın Çin pazarına ulaşmasına katkı sağlamıştı.

Berlin'de meclis soruşturmasının son gününde verdiği ifadede, Maliye Bakanı ve diğer devlet kuruluşlarının kendisine sağladığı bilgiyle hareket ettiğini belirten Merkel, Wirecard'a yönelik yolsuzluk iddialarından ancak 2020 Haziran'ında haberdar olduğunu sözlerine ekledi.

Devlet ziyaretinde Wirecard'dan bahsettiği bilgisinin doğru olduğunu açıklayan Merkel, “bunun sadece Çin pazarına erişimi güçlendirmekle ilgili olduğunu" belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol