birgün

17° AÇIK

Merkez Bankası anketi: Piyasanın yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Mart 2023 sonuçlarına göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 35,76 iken mart ayında yüzde 37,72 oldu. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi ise bu anket döneminde 22,91 TL oldu. Aynı veri bir önceki anket döneminde 22,84 TL olmuştu.

EKONOMİ 17.03.2023 10:16
Merkez Bankası anketi: Piyasanın yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış beklentisi yüzde 37,72 oldu.

Merkez Bankası, mart ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi"ni açıkladı. Mart ayı anketinde enflasyon ve dolar beklentileri artış gösterdi. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi 12 ay sonrası için yüzde 31,63 oldu. Bir önceki anket döneminde bu beklenti yüzde 30,75 olmuştu. Ocak ayında ise bu veriye ilişkin beklenti yüzde 30,44 olarak belirlenmişti.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 35,76 iken mart ayı anketinde yüzde 37,72 oldu. 24 ay sonrası enflasyon beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 18,11 ve yüzde 17,91 olarak gerçekleşti.

DOLAR/TL KURUNDA BEKLENTİLER YÜKSELDİ

Merkez Bankası’nın anketinde katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 22,84 TL iken bu anket döneminde 22,91 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 23,10 TL iken, bu anket döneminde 23,52 TL olarak gerçekleşti.

FAİZ BEKLENTİSİ

Cari yıl için Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) artış beklentisi yüzde 3,6'dan 3,5'e, gelecek yıl büyüme beklentisi yüzde 4,5'ten 4,4'e indi.

TCMB'nin politika faizine ilişkin cari ay sonu ve 3 ay sonrasına yönelik beklentiler yüzde 8,50 olarak belirlendi.

12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise yüzde 12,83 düzeyinde oluştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol