birgün

5° AÇIK

Merkez Bankası'ndan yeni zorunlu karşılık hamlesi

Merkez Bankası 3 aydan uzun vadeli TL mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını sıfırladı.

EKONOMİ 15.01.2023 00:45
Merkez Bankası'ndan yeni zorunlu karşılık hamlesi Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) liralaşma stratejisi kapsamında zorunlu karşılıklarla ilgili yeni bir adım attı.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre 3 aydan uzun vadeli Türk Lirası mevduat için zorunlu karşılık oranları yüzde sıfır olarak belirlendi.

Daha önce 6 aya kadar vadeli TL mevduatlarda zorunlu karşılık oranları yüzde 6, 1 yıla kadar olan vadeli mevduatlarda yüzde 4, 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduatlarda yüzde 3 olarak uygulanıyordu.

Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verildi.

Bahse konu değişikliklerin tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacağı açıklandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun