Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin anketine katılan 18 kurum ve AA Finans'ın beklenti anketine katılan 14 ekonomist, Merkez Bankası’nın faizi yüzde 9 seviyesinde bırakacağı konusunda görüş bildirdi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi 18 kurum ve 14 ekonomist tek tahminde birleşti
Fotoğraf: Depophotos

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu haftaki toplantıda alacağı faiz kararına ilişkin Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin anketine katılan 18 kurumun medyan beklentisi kurulun politika faizini yüzde 9 seviyesinde sabit bırakacağı yönünde oldu. AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı da Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakmasını bekliyor.

AA Finans'ın, 22 Aralık Perşembe günü (yarın) gerçekleştirilecek TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 9'da sabit bırakılmasını bekliyor.

22 Aralık Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararına ilişkin Bloomberght anketine katılan 18 kurumun medyan beklentisi de politika faizinin yüzde 9 seviyesinde sabit kalması yönünde oldu. Ankete katılan kurumların hiçbiri bu toplantıda faiz değişikliğine gidilmesini beklemiyor.

2023 SONU İÇİN MAKSİMUM TAHMİN YÜZDE 35

Diğer taraftan, ankete katılan 8 kurum 2023 yılsonuna yönelik tahminlerini de aktardı. Kurumların tahmin sonuçlarına göre, maksimum beklenti yüzde 35, minimum beklenti yüzde 6, medyan beklenti ise yüzde 21 seviyesinde gerçekleşti.

Ankette, “Seçime kadar faizde değişiklik bekliyor musunuz?” sorusunu cevaplayan 18 kurumdan, 17’si "Hayır" derken, sadece 1 kurum ''Evet'' cevabını verdi.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle yüzde 10,50'den yüzde 9'a çekilmişti.

Karar metninde, kurulun ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verdiği bildirilmişti.

SON DÖNEMDEKİ FAİZ KARARLARI

2021 yılında ocak ve şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş, mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmamış ve faizler yüzde 19’da sabit tutulmuştu.

Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi. Ekim ayında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildi. Kasım ayında da faiz indirimini sürdüren Merkez Bankası, 100 baz puan indirime gitti ve faizleri yüzde 15’e çekti.

Aralık ayında da faizlerin 100 baz puan indirilmesiyle birlikte faiz yüzde 14’e düşürüldü. 2022 ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında faiz yüzde 14’te sabit bırakıldı.

Merkez Bankası ağustos ayında faizi yüzde 14'ten yüzde 13'e, eylül ayında ise yüzde 12'ye indirildiğini duyurdu.

Merkez Bankası, ekim ayında faizi 150 baz puan indirerek yüzde 12'den yüzde 10,5'e çekti. Banka, kasım ayında ise politika faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 9 seviyesine çekti.