birgün

13° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 09.04.2016 09:42

Merkez’e Aysan mı geliyor?

Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın yerine yeni dönemde PPK üyelerinden Aysan’ın geçeceği iddiası kulislerde yoğun olarak dillendiriliyor

Merkez’e Aysan mı geliyor?

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yerine kimin koltuğa oturacağı konusu belirsizliğini korurken, Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinden Ahmet Faruk Aysan’ın başkanlık ihtimalinin kuvvetlendiği görüşü öne çıkıyor. BusinessHT’ye konuşan konuya yakın dört kaynağın verdiği bilgilere göre ikinci olarak PPK üyesi Murat Çetinkaya’nın da başkanlık için değerlendirilebileceği görüşü ağırlık kazanmış durumda. Yeni Para Politikası Kurulu üyeleri hakkında ise Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof Dr. Burak Arzova’nın adı PPK üyeliği için önerilen isimler arasında. Merkez Bankası Başkanı Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile atanıyor.

Başçı’yı bekleyen yok
Öte yandan Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin hiçbiri Başçı’nın Merkez Bankası başkanlığına devam edeceğini düşünmüyor. Ankete katılan 10 ekonomistin 5’i Başçı’nın yerine Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri Murat Çetinkaya veya Ahmet Faruk Aysan’ın gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. İki ekonomist ise herhangi bir isim vermese de Merkez Bankası içinden bir ismin başkan olmasını beklediğini belirtti.

***

Fuat Avni yazmıştı

Kulislerde Ahmet Faruk Aysan ve Murat Çetinkaya’nın isimlerinin yeni Merkez Bankası başkanlığı için konuşulması akıllara Twitter karakteri Fuat Avni’nin 8 Şubat’taki tweetlerini getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı Aile Bankası haline getirdiğini yazan Fuat Avni, ‘tam biatçılar’ olarak gördüğü Murat Çetinkaya’yı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, Ahmet Faruk Aysan’ı ise Bilal Erdoğan’ın ‘adamı’ olarak tanımlamıştı. Fuat Avni, “Merkez Bankası aile bankasına dönüşünce dolar da 4 tl olursa şaşırmayın. Zaten F….. de bunu arzuluyor” demişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız