birgün

23° AÇIK

Mersin’de denizi kirleten gemiye 1 milyon 490 bin TL ceza

Mersin'de denize evsel atık bıraktığı tespit edilen gemiye Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 milyon 490 bin liralık ceza kesildi. Geminin bıraktığı atıktan alınan numuneler, test için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının akredite ettiği bir laboratuvara gönderdi.

GÜNEY 18.08.2021 11:13
Mersin’de denizi kirleten gemiye 1 milyon 490 bin TL ceza
Abone Ol google-news

Mersin’de denize evsel nitelikli atıksu bıraktığı tespit edilen Barbados bandıralı bir gemiye Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 milyon 490 bin TL ceza kesildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri, Mersin Limanı sahası içinde tekneyle yaptıkları denetimler sırasında bir gemiden denize evsel nitelikli atıksu bıraktığını tespit etti. 15 No’lu rıhtımda yük boşaltan Barbados bandıralı 18 bin 17 grostonluk gemiye 1 milyon 490 bin TL cezai işlem uygulayan ekipler, aldıkları numuneyi test için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının akredite ettiği bir laboratuvara gönderdi.

Söz konusu geminin, ceza ödenmeden veya teminat mektubu bırakılmadan limandan ayrılamayacağı bildirildi.

28 AYDA 30 GEMİYE CEZA

Büyükşehir Belediyesi, Nisan 2019’dan bu yana havadan ve denizden taviz vermeden gerçekleştirdiği denetimlerde denizi kirlettiği tespit edilen 30 gemiye toplam 51 milyon 926 bin 955 TL ceza kesti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun