birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 02.03.2021 19:05

Mersin'de ev baskını: 6 kişi gözaltına alındı

Mersin'de yapılan ev baskınlarında, eski HDP'li yöneticiler ve GİŞ-DER başkanı gözaltına alındı.

Mersin'de ev baskını: 6 kişi gözaltına alındı

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gece saatlerinde birçok eve polis baskını düzenlendi.

Yapılan aramaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski yöneticilerinden Cabbar Karabey, Zozan İlgen, Güvencesiz İşçiler Derneği (GİŞ-DER) Başkanı Abdülselam Kutlu ve ismi öğrenilemeyen en az 3 kişi daha gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, baskın gerekçeleri hakkında bilgi edinilemezken, gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Aynı soruşturma kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınan TJA (Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi) aktivisti Beritan Önen’in ise Mersin'e getirilmesi bekleniyor.

GÖZALTILARA TEPKİ

Parti yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

AKP-MHP Koalisyonun muhalifleri bastırmak için her gün yeni hukuksuzluklara imza attığını dile getiren Şöfer, “İktidarlarını korumak ve devam ettirmek, ekonomik krizle sallanmaya başlayan koltuklarını muhafaza etmek ve bu krizi örtmek amacıyla, bir kez daha bir gözaltı dalgasını başlattıkları açıktır. Bu gözaltı dalgası ile bizleri yıldıracaklarını veya sindireceklerini sananlar, 24 Haziran seçim sonuçlarına tekrar bakmalıdır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol