birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 13.12.2019 13:24

Mersin'de tarikatçılar mezarlara saldırdı

Mersin'de tarikat mensupları fotoğraflı mezar taşlarına saldırdı, saldırganlardan 5'i gözaltına alındı

Mersin'de tarikatçılar mezarlara saldırdı

Mersin'de Akbelen Şehir Mezarlığı'ndaki fotoğraflı mezarlar dini tarikat mensuplarınca kırıldı. Mezar sahiplerinin yakınları suç duyurusunda bulundu.

Mersin İmece Haber'in haberine göre olay Akbelen Şehir Mezarlığı'nda pazartesi akşam saat 17:00 sularında yaşandı. Bir tarikata bağlı oldukları iddia edilen kişiler tarafından mezar taşlarında bulunan merhumların fotoğrafları kırılarak, mezar taşlarında da tahribat yaratıldı. Çok sayıda mezar taşının tahrip edildiği olayda konuya ilişkin konuşan merhum Cansu Akbıyık'ın babası Bekir Akbıyık, olaya karışanlara dair suç duyurusunda bulunduğunu, olaya karıştığı iddia edilen 5 şüphelinin ise gözaltına alınıp savcılık tarafından haklarında işlem başlatıldığını kaydetti.

Mezarlıklar Müdürü Ercan Karteper ise, "Şikayetçiyiz, gereken cezayı almalarını istiyoruz. Bu olayın da takipçisi olacağız" dedi.

GÜNAH DEYİP YAPMIŞLAR

mersin-de-tarikatcilar-mezarlara-saldirdi-661226-1.

Bekir Akbıyık konuya ilişkin, "Önceki gün ikindi saatlerinde Akbelen Şehir Mezarlığı 68'inci adada bulunan kızıma ait mezarlığın bakımı için giden arkadaş beni aradı. Mezarlığın üzerinde bulunan fotoğrafın kırıldığını ve mezar taşının tahrip edildiğini söyledi. Çok öfkelendim. Kim niye yapabilir ki diye böyle bir şey, derken çok sayıda mezarda aynı durumun olduğunu öğrendim. Bir gurup mezar taşlarında fotoğraf olmasının kendi deyimlerince 'günah' olduğu maksadıyla onca mezarlığa zarar verdikleri bilgisini aldım. Bu nasıl bir zihniyettir. Bu çirkin, yobaz saldırıyı şiddetle kınıyorum. Akıl tutulmasıdır bu olay. Mezarlıklardan ne istiyorsunuz. Adli makamların bu suçu işleyenlere gereken cezayı vereceğine inanıyorum" dedi.

17 mezarın başlarındaki resimlerin kırıldığını söyleyen Mezarlıkları Müdürü Ercan Karteper ise, " Şikayetçi olduk. Akşam 23.00' da olay kapsamında 3 kadın 1 erkeği gözaltına aldılar. Adli boyutu ne olur bilmiyoruz. Kırılan 17 mezarı yaptıracağız. Moralimiz oldukça bozuk. Mezarda bu olayları yaşamak bizi zor duruma soktu. Adli süreçte hem maddi, hem manevi ceza çıkmasını temenni ediyoruz. Biz halka hizmet için varız. Cenazelerin kötüye kullanılmasından yana değiliz. Pazartesi saat 17.00'dan sonra oldu olay. Şikayetçiyiz, gereken cezayı almalarını istiyoruz. Bu olayın da takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız