Meşhur ‘mavi ekran’ tarihe mi karışıyor?

ABD merkezli yazılım ve teknoloji şirketi Microsoft, Windows 11 test yazılımını piyasaya süreli birkaç hafta oldu. Windows'un bu yeni versiyonunda ‘Başlat’ butonunun yerinin değişmesi ve menünün yenilenmesi gibi değişiklikler tanıtılmıştı.

Bu değişikliklerden bir diğeri de Windows 3'ten beri klasikleşen mavi renkli hata ekranının yerini, siyah hata ekranının alması oldu.

Uzun yıllardır Windows yazılımında yer alan 'mavi ekran', Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkede ‘dumur olma’ durumunu anlatmak için dile yerleşmiş bir ifadeye ilham olmuştu: Mavi ekran vermek.

Güncellemedeki değişiklikleri The Verge teknoloji haberleri portalında yazan Tom Warren, artık oturum açma ve kapatma ekranlarının da siyah olduğunu belirtti.

Esas olarak kullanıcıların sistem ve donanım hatalarını tespit etmesi üzere tasarlanan mavi hata ekranı, yıllar içinde Windows işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Mavi hata ekranı, bugüne kadar Windows 8'de eklenen üzgün surat emoticon'u haricinde bir değişiklik görmemişti.

MAVİ EKRANIN KORUNMA İHTİMALİ DE VAR

Microsoft, 2016 yılında Windows Insider Programı için yeşil bir hata ekranı uygulamıştı fakat yalnızca sayılı kullanıcı bu hata ekranını görebilmişti.

Siyah hata ekranını ise Windows 11 kullanan her kullanıcı görebilecek.

Ne var ki Windows 11'de olması beklenen bu değişiklik, geçen hafta yayımlanan Windows Insider Önizlemesi'nde detaylı olarak anlatılmamıştı.

Bu yüzden güncellemeye uygulanmaması da ihtimal dahilinde.