birgün

2° AÇIK

BİRGÜN EGE 29.12.2020 14:13

Meslek fabrikası çalışanı öğretmenler işten çıkarıldı

Meslek Fabrikası Müdürlüğü’nde taşeron firma aracılığıyla çalışan 28 öğretmen dün itibariyle sözleşmelerinin bitmesi sonrası işten çıkarıldı. İşçiler, belediyenin herhangi bir şirketinde daimi istihdam edilene kadar oturma eylemi kararı aldıklarını açıkladı.

Meslek fabrikası çalışanı öğretmenler işten çıkarıldı

Aycan KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek Fabrikası Müdürlüğü’nde taşeron firma aracılığıyla çalışan 28 öğretmen, sözleşmelerinin bitmesinin ardından dün işten çıkarıldı.

İşçiler, pandemi döneminde işsiz kalmaları sonrası fabrika önünde basın açıklaması yaparak, belediyenin herhangi bir şirketinde daimi istihdam edilene kadar oturma eylemi kararı aldıklarını açıkladı.

Basın açıklamasını okuyan Tuğçe Cihan, “Bizler Meslek Fabrikası Müdürlüğü’nde taşeron aracılığıyla çalışan emekçileriz. Salgın hastalığın başlamasıyla eğitimlere ara verildi. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesinin İzmir halkına ücretsiz maske üretimi kararı ile bizler burada gönüllü çalışmayı üstlendik. Bu süreçte kimseler evinden çıkmazken biz 28 eğitmen Bayraklı kurs merkezinde maske üretimine başladık. Mart 2020’de iş ihale sözleşmesinin bitimiyle 28 Aralık 2020 de işimize son verildi" diye konuştu.

"Bizler işsizlik kaygısıyla bugünden itibaren oturma eylemi kararı aldık" diyen Cihan, "Bu kararımız talebimiz olan taşerona son, belediyenin herhangi bir şirketinde daimi istihdam edilene kadar oturma eylemimiz devam edecektir. Sayın başkanım sesimizi artık duyun. Daimi iş istiyoruz. Haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol