birgün

14° AÇIK

EĞİTİM 11.04.2021 09:21

Meslek öğrencilerinin iş güvenliği tehlikede

Meslek öğrencilerinin iş güvenliği tehlikede

HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 135’inci maddesinde değişiklik yaptı. Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklikle işletmelerde en fazla 12 kişiden oluşan öğrenci grubu için en az bir eğitici personel veya usta öğretici görevlendirilmesine yönelik düzenlemedeki öğrenci sayısı 40’a yükseltildi.

İşletmelerde ‘beceri eğitimi’ gören öğrencilerin iş güvenliği ise akıllarda soru işareti oluşturdu.

Yapılan değişiklik öğrencilerle ilgilenecek olan eğiticinin de iş gücünün artmasına yol açacak. Öğrenci sayısının yaklaşık 3 kat artırılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, “Staj imkânlarının genişlemesi itibarıyla öğrenci açısından iyi bir karar gibi görünse de beraberinde çeşitli olumsuzluklar getirebilir. Bunların başında iş güvenliği geliyor” diye konuştu.

OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURACAK

Değişikliğin pek çok noktadan eksik ve yetersiz olduğunun altını çizen Sarı sözlerini şöyle noktaladı: “İşyerindeki bir eğiticinin 40 öğrenciyle ayrı ayrı uğraşması onun iş yükü açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu değişiklik tek başına yeterli değil ve pek çok eksik noktası var. MEB, bu değişikliğin ardından öğretmenlerin ek ders ücretlerinde de bir düzenlemeye gitmeli, bunun için ayrı bir genelge çıkarmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol