birgün

20° AÇIK

SİYASET 02.06.2020 08:08

Meslek örgütlerinden Meclis'e çağrı: Bizimle değil ülke sorunlarıyla ilgilenin

Salgın krizine rağmen 17 Nisan’dan bu yana ‘tatilde’ olan TBMM bugün çalışmalarına başlıyor. Meclis’e çağrıda bulunan meslek örgütleri, “Bizimle değil, ülkenin yakıcı sorunlarıyla ilgilenin” dedi

Meslek örgütlerinden Meclis'e çağrı: Bizimle değil ülke sorunlarıyla ilgilenin

Yurttaşlar salgının neden olduğu krizle uğraşırken 17 Nisan’dan bu yana ‘tatilde’ bulunan TBMM, bugün çalışmalarına başladı. Meclis’in gündeminde baro ve meslek odalarının yapısının değiştirilmesi, siyasi partiler yasası gibi siyasette tansiyonu yükselten pek çok düzenlemeler bulunurken, meslek örgütleri yayımladıkları ortak açıklamada Meclis’i, ülkenin yakıcı sorunlarıyla ilgilenmeye davet etti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) imzasının yer aldığı açıklamada, “Ülkenin gerçek ve yakıcı sorunları çözüm beklerken, dar siyasi çıkarlar uğruna demokrasimize ve Meclisimizin saygınlığına gölge düşürülmesine izin vermemeye davet ediyoruz” dendi.

Meslek örgütlerinin çağrısında şu ifadeler yer aldı:

►Koronavirüs salgınında ülkemizde gelinen son durumu açık şeffaf bilgilerle değerlendirmeye, gelinen aşamada koronavirüs pandemisinde sağlık hizmeti-sosyal yaşam ve iş yaşamında atılacak adımları ivedilikle yaşama geçirmeye,

►Uygulanan ekonomik programın yarattığı ve koronavirüs pandemisinin etkisiyle dramatik bir hal alan ekonomik krizin meslek mensubu üyelerimizle birlikte milyonlarca yurttaşımızın üzerindeki yıkıcı etkisini çözmek üzere alınacak tedbirleri ve çıkarılacak yasaları öncelikli olarak gündemine almaya,

►Ülkenin gerçek ve yakıcı sorunları çözüm beklerken, dar siyasi çıkarlar uğruna demokrasimize ve Meclisimizin saygınlığına gölge düşürülmesine izin vermemeye davet ediyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız