birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Metal fabrikaları ayakta

ÇALIŞMA YAŞAMI 21.12.2021 08:13
Metal fabrikaları ayakta
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Metal sektöründe çalışan yaklaşık 130 bin işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) önerdiği sefalet za mmına karşı fabrikalar ayakta. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu tüm fabrikalarda binlerce işçi dün eylemdeydi.

MESS’in yüzde 12’lik zam teklifini protesto eden işçiler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “MESS zammını al başına çal” sloganları attı. Sendikadan yapılan açıklamada, “Sefalet ücretlerini kabul etmiyoruz. Tüm işyerlerimizde MESS’in akıl almaz teklifini protesto ediyoruz. Biz kazanacağız” ifadeleri kullanıldı.


MESS ile işçi sendikaları arasında ekim ayında başlayan grup TİS görüşmeleri, patronların düşük zam dayatması nedeniyle tıkanmış, uyuşmazlık tutanağı tutulmuştu. MESS birinci altı ay için yüzde 12, diğer altı aylık dönemler için enflasyon oranında zam önermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol