birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.01.2021 17:57

Metal işçileri MESS'i uyardı

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye metal işçileri, bu sabah birçok fabrikada vardiya girişinde eylemler yaparak patronlarını uyardı

Metal işçileri MESS'i uyardı

Emek Servisi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası arasında ekim ayından beri süren grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanabilmiş değil. Sözleşme bin 850 işçiyi kapsıyor.

MESS 19 Ocak’ta yapılan son görüşmede 5 işletme için daha önce verdiği yüzde 11 oranındaki ücret zammı teklifini yüzde 15’e çıkardı; ancak bu oran işçilerin beklentilerinin çok altında. Birleşik Metal-İş teklifin kabul edilemez olduğunu, yeni teklif beklediklerini açıkladı. İşçiler de fabrikalarda uyarı eylemlerine başladı.

Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, ABB Power Grids ve Arıtaş Kriyojenik fabrikalarında işçiler, sabahın çok erken saatlerinde sloganlar, alkışlar ve ıslıklarla MESS’i protesto etti. Bazı fabrikalarda yürüyüş düzenlendi; “Zafer direnen emekçinin olacak”, “MESS şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atıldı. Scneider işçileri “İnsanca yaşam, insanca ücret” yazılı pankart açtı. Sendikadan yapılan açıklamada ise “Metal işçileri MESS’i uyarıyor. Pandemi koşullarında çalıştılar, ürettiler. Şimdi hak ettiklerini istiyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol