birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Meteoroloji çalışanları 5 aydır 'havacılık parası' ödenmemesini protesto etti

Meteoroloji çalışanları, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (EUROCONTROL) havacılık hizmetleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne yaptığı ödemeden, toplu iş sözleşmesi kapsamında hakları olan havacılık parasının kendilerinin beş aydır verilmemesini protesto etti.

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.12.2022 20:51
Meteoroloji çalışanları 5 aydır 'havacılık parası' ödenmemesini protesto etti
Abone Ol google-news

Memur Sendikası, Türk Büro Sendikası, Büro Çalışanları Hak Sendikası, Büro Emekçileri Sendikası, Meteoroloji Lisesi Mezunları Derneği, Meteoroloji Mühendisleri Odası ve Meteoroloji Çalışanları Vakfı bileşenlerinden oluşan Meteoroloji Çalışanları Platformu, bugün, EUROCONTROL’ün havacılık hizmetleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne (MGM) yaptığı ödemeden, toplu iş sözleşmesi kapsamında hakları olan havacılık parasının çalışanlara beş aydır verilmemesini MGM önünde protesto etti.

Platform adına basın açıklaması yapan Meteoroloji Çalışanları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sert, "Bilindiği gibi Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü tarafından Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) havacılığa verdikleri hizmetler için ödeme yapılmaktadır. Bu paranın yüzde 95’lik bir kısmı DHMİ, yüzde 2’lik kısmı SHGM, yaklaşık yüzde 4’lük kısmı da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne pay edilmektedir" hatırlatması yaparak şunları kaydetti:

"METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI CİDDİYETLERİ ANLAŞILSIN"

"DHMİ ile SHGM kendisine aktarılan parayı yüzde 300, yüzde 600, yüzde 1000 oranında çalışanlarına havacılık tazminatı adı altında dağıtırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü yüzde 30 olarak belirlenen oranını dahi personeline verememektedir. Oysa EUROCONTROL bu parayı sivil havacılığa verdiği hizmetler karşısında ilgili kurumların masraflarını karşılama amaçlı ödemektedir. Meteoroloji çalışanlarının analarının ak sütü gibi hakları olan bu ödemeyi almak konusunda ciddiyetlerinin anlaşılması için kurumda örgütlü tüm sendikalar ve demokratik kitle örgütleri birleşerek ‘Meteoroloji Çalışanları Platformu’ adına şu açıklamaları yapma gereği duymuştur.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü uçuculuk hizmetlerinin asli unsurudur. Gözlem ve tahmin hizmeti olmadan meydanlardan kuş bile uçamaz. Meteoroloji çalışanlarının talep ettiği hakları olan bu para ülke ekonomisine herhangi bir yük getirmemektedir. Tam tersine, personel ödemeleri yapılması durumunda her yıl Türkiye’ye yapılan ödeme miktarı artacağından ülkeye döviz girişi de olacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Meteoroloji çalışanları kimseden lütuf beklentisi içinde değildir.

Zaten masrafların karşılanması için EUROCONTROL tarafından ülkemize gönderilen paranın amacına uygun kullanılmasını talep etmektedirler. Aynı iş yükü ve sorumluluğu yüklenen DHMİ ve SHGM personeline verilen haklar, Meteoroloji çalışanlarına da verilerek mağduriyetin giderilmesi için personelimiz her alanda sesini duyurmaya hazırdır. DHMİ ile SHGM personeline yüksek oranlarla verilen, ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline çok az verilen, bir süredir de hiç verilmeyen Havacılık Tazminatı nedeniyle her geçen gün daha da mağdur olmaktayız."

"MGM’NİN PAYI GÖZ ARDI EDİLEMEZ"

"MGM çalışanları Ulusal ve Uluslararası uçuşlar dahil tüm uçuculuk faaliyetlerine doğrudan etki eden bir kuruluştur. Ülkemizi tüm dünyaya başarıyla tanıtan yüz akımız THY başta olmak üzere tüm havacılık kuruluşlarının milyonlarca dolar kar etmesine MGM’nin payı göz ardı edilemez" edilemez diyen Sert, bakanlığa seslendi:

"Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanım, Meteoroloji Genel Müdürlüğü personelinin hak ettiği miktarlarda havacılık tazminatını alması için gerekli çalışmaların şahsınız öncülüğünde başlatılmasını; Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanım; Sivil havacılığa hizmet eden kurumların masraflarını karşılamak üzere EUROCONTROL’den ülkemize ödenen para miktarının, Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline hak ettikleri tazminatın ödenebilmesi için artırılmasını; Sayın Hazine ve Maliye Bakanım; Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline hak ettikleri tazminatın ödenebilmesi için, DHMİ ve SHGM kanunlarında yapıldığı gibi gerekli düzenlemenin yapılmasını saygı ile arz ederiz.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun