birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.01.2021 08:10

Metin Hoca’nın davası 21 nisan’da başlayacak

Metin Hoca’nın davası 21 nisan’da başlayacak

Yunus Emre Ceren

Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde katledilen Metin Lokumcu’nun öldürülmesinin ardından haklarında iddianame düzenlenen kolluk görevlilerinin yargılanmalarına 21 Nisan Salı günü başlanacak.

Aile avukatlarından Sercan Aran şunları söyledi:

“Daha yargılama başlamadan, mahkemenin sanıkların yaralandıklarına dair bir iddiaları bile yokken, sanıkları korurcasına delil toplama çabasına girmesi, davanın seyri açısından adil bir yargılanma olmayacağına ilişkin kanaatlerimizi artırıyor. Yine mahkeme Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü’nden güvenlik talep etmiş. En başta da söylediğimiz şey buydu. Güvenlik Trabzon’da alınabiliyorsa, Hopa’da neden alınamıyor? Trabzon güvenli ise neden ekstra güvenlik önlemi alınıyor? Bu durumu dosyadaki yargılamada adil bir sonuç çıkmaması girişimlerinden öte bir anlamda maalesef yorumlayamıyoruz. Ancak ne olursa olsun hukuksuzlukları ortaya çıkarmak için, adil bir yargılanma tesisi için hukuk önünde mücadelemizi sürdürecek, ailenin tüm avukatları ve gelecek tüm meslektaşlarımız ile Trabzon’da olacağız.”

Hopa 2. Asliye Ceza Mahkemesi daha önce davanın güvenlik gerekçesiyle naklini talep etmişti. Talep duruşmaya bir gün kala kabul edilmiş ve dosyanın Trabzon’a nakledilmesine karar vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol