birgün

30° AÇIK

Metin Lokumcu'nun öldürüldüğü günden yeni fotoğraflar: Polis, Hopa halkı üzerine taş atıyor!

Metin Lokumcu’nun hayatını kaybettiği güne dair paylaşılan yeni görüntülere bir yenisi eklendi. Paylaşılan son fotoğraflarda, bir polis memurunun Hopa halkına taş attığı görülüyor.

GÜNCEL 08.12.2021 18:51
Metin Lokumcu'nun öldürüldüğü günden yeni fotoğraflar: Polis, Hopa halkı üzerine taş atıyor!
Abone Ol google-news

Metin Lokumcu'nun kimyasal gaz sonucu hayatını kaybettiği 31 Mayıs 2011'den yeni fotoğraflar ortaya çıktı. Olay gününe ilişkin paylaşılan fotoğraflarda, bir polis memurunun Hopa halkı üzerine taş attığı görülüyor.

Lokumcu davasını takip eden "Metin Lokumcu Davası" isimli Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda, “31 Mayıs 2011'de Hopa'da yaşanan polis şiddetine dair görüntüleri paylaşmaya devam ediyoruz. Fotoğraftaki polis memurunun Hopa halkı üzerine taş attığı görülüyor” ifadelerine yer verildi.

Lokumcu’nun yaşamını yitirdiği güne ilişkin dün de (7 Aralık) bir video paylaşılmıştı. Videoda, sivil giyimli bir erkeğin çevik kuvvet ekiplerine gaz fişeğinin nasıl atılacağını gösterirken “Hedef al” dediği duyuluyordu.

Polisin sıktığı biber gazıyla yaşamını yitiren Devrimci Öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın ağır ceza mahkemesindeki ilk duruşması 20 Aralık 2021'de görülecek.

NE OLMUŞTU?

Artvin'in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011'de, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mitingi yapacağı sırada düzenlenen protesto gösterilerine polisin müdahalesinde emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetmişti.

Lokumcu'nun polisin kullandığı biber gazı nedeniyle hayatını kaybettiği Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Adli Tıp Kurumu tarafından raporlanmıştı. Biber gazı kullanımının ölüme neden olduğunu belirten raporlara dayalı ilk dava olma özelliği taşıyan Lokumcu davasından çıkacak kararın emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol