birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 05.06.2020 12:25

Metin Uca: Benim üstümden insanları korkutma çabası gülünç bir hal alıyor

24 Haziran 2018'de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Anadolu Ajansı’nı eleştiren paylaşımlar yaptığı için hapis cezası verilen Metin Uca, "Benim üstümden insanları korkutma çabası gülünç bir hal alıyor, hukuka saygı kavramının zedelenmesine yol açıyor" diyerek karar tepki gösterdi

Metin Uca: Benim üstümden insanları korkutma çabası gülünç bir hal alıyor

Gazeteci Metin Uca, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Anadolu Ajansı’nı eleştiren Twitter paylaşımları nedeniyle hakkında verilen hapis cezasına tepki gösterdi.

Metin Uca'ya, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Anadolu Ajansı’nın önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşım nedeniyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Uca’ya 'görevli memura görevi nedeniyle hakaret' suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, Uca’nın yaptığı paylaşımın ‘ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığını’ savunurken, paylaşımı ‘aleni ortamda yaptığı’ ve ‘birden fazla kişiye yönelik olduğu’ için cezasında artırıma gitti.

"HUKUKA SAYGI KAVRAMININ ZEDELENMESİNE YOL AÇIYOR"

Hapis cezası alan Metin Uca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda karara tepki gösterdi.

"Korku eşiği çoktan aşılmıştı. Benim üstümden insanları korkutma çabası gülünç bir hal alıyor, hukuka saygı kavramının zedelenmesine yol açıyor" diyen Uca, "Tarihin en büyük oy sahtekarlığına sanal altyapı oluşturan A.A genel müdürü yargılanamazken konuyu dile getiren ben ceza alıyorum" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız