birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.08.2021 15:51

Metro Turizm hakkında 'kaçak göçmen' taşıdığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı

Van'da 'kaçak göçmen' taşıdığı öne sürülen Metro Turizm ve görevlileri hakkında resen soruşturma başlatıldı.

Metro Turizm hakkında 'kaçak göçmen' taşıdığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı

Van'da göçmenleri kaçak olarak taşıdığı öne sürülen Metro Turizm ve görevlileri hakkında resen soruşturma başlatıldı.

AA’da yer alan habere göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığı, özel bir firmaya ait (Metro Turizm) otobüse göçmenlerin otogar dışından bindirilerek batıdaki şehirlere kaçak taşındığına ilişkin görüntülerin sosyal medya platformlarında yer almasını ihbar kabul etti.

Başsavcılık, görüntülerde yer alan otobüsün sürücüsü, görevlileri ve firma hakkında resen soruşturma başlattı.

Van’dan Türkiye’ye kaçak yollardan giren göçmenlerin Van’dan sonraki yolculuklarının Metro otobüs firmasına ait araçlar tarafından yapıldığı iddia edilmişti. MedyaBlok'tan İdris Yılmaz'ın haberine göre, Dedeli Jandarma Karakolu kontrol noktasında durdurulan araçta çok sayıda Afgan mültecinin taşıdığı resmi olarak teyit edildi. Yaşanan duruma ilişkin savunmada bulunan araç şoförünün, “birçok firma mülteci taşıyor” ifadeleri de dikkat çekti. Erciş ilçesine bağlı Kocapınar Mahallesinin yaklaşık on kilometre çıkışında bulunan kontrol noktasında durdurulan Metro Turizme ait araçta yaklaşık 9 mültecinin çıktığı görüldü.

VALİ BİLMEZ: İDDİALAR DOĞRU, ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Metro Turizm'e ait otobüse göçmenlerin otogar dışından bindirilerek batıdaki şehirlere kaçak taşınmasıyla ilgili hem adli hem de idari işlem yapıldığını söyledi.

Bilmez, İl Göç Kurulu Toplantısı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal medyada, otobüs firmasına ait araca Van'dan göçmenlerin kaçak şekilde alındığına dair görüntülerin yer aldığını belirtti. Olayın doğru olduğunu ifade eden Bilmez, "Van'dan batıya giden bir araç, yolda 7 düzensiz göçmen aldığının tespit edilmesi üzerine Van ve Ağrı güvenlik birimlerince koordineli şekilde Patnos'taki arama noktasında durdurulmuş, göçmenler yakalanmış, hem adli hem de idari işlem yapılmıştır. Organizatör olan kişi de Patnos'ta yakalanmıştır" dedi.

Bölgede güvenlik güçlerinin hem sınır birlikleri hem de kendi aralarında en üst düzeyde koordinasyonu sağlayarak çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Bilmez, şöyle konuştu:

"Bu konuda teknolojinin tüm imkanlarından yararlanıyorlar. İHA ve SİHA'lardan da ciddi anlamda yararlanılıyor. Alınan bilgiler, görüntüler birbirleriyle paylaşılıyor. Son zamanlarda bu görüntülerin çokça sosyal medyada paylaşılmasının bir nedeni de uluslararası şebekenin Afganistan'dan Avrupa'ya kadar adam götürmekte sıkıntı çektiği için bunu reklam aracı olarak kullandığını değerlendiriyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir."

YAKALANAN 7 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLECEK

Valilikten yapılan açıklamada da otobüste yakalanan ve idari para cezası verilen 7 göçmen hakkında sınır dışı edilmek üzere işlem gerçekleştirildiği belirtildi.

Organizatör olduğu değerlendirilen araç sürücüsü A.O'nun gözaltına alındığı bildirilen açıklamada, olayla ilgili adli ve idari işlemlerin sürdüğü kaydedildi. Açıklamada, "Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında düzensiz göçmenlerin sınırı geçmesinin engellenmesi, yakalanması, göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya suçu organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir" ifadesine yer verildi.