birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 31.03.2021 13:30

MetroPOLL anketi: İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını onaylayanların oranı yüzde 26

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili olarak yaptığı anketin sonuçları yayınlandı. Buna göre katılımcıların yüzde 52.3'ü Türkiye'nin sözleşmeden çekilme kararını onaylamadığını söyledi. Sözleşmeden çekilme kararını onaylamayan Saadet Partililerin oranının yüzde 81.3 çıkması dikkat çekti.

MetroPOLL anketi: İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını onaylayanların oranı yüzde 26

MetroPOLL Araştırma Şirketi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararıyla ilgili yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı.

Şirketin resmi Twitter hesabında paylaşılana göre katılımcılara "Hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi kararını onaylıyor musunuz?" diye soruldu. Buna "Onaylıyorum" yanıtını verenlerin oranı yüzde 26.7'yken, "Onaylamıyorum" diyenlerin oranının yüzde 52.3 olduğu görüldü.

"Kararsızım" diyenlerin oranı yüzde 3.3, "İstanbul Sözleşmesi'nden haberim yok" yanıtını verenlerin oranı yüzde 7.5, fikri veya cevabı olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 10.2 olarak belirlendi.

Şirket, cevapların 24 Haziran 2018'deki milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılımını da aktardı. Araştırmaya katılan AKP seçmenlerinin yüzde 47.4'ü, MHP seçmenlerinin de yüzde 44.4'ü bu kararı onayladığını söyledi.

metropoll-anketi-istanbul-sozlesmesi-nde-cekilme-kararini-onaylayanlarin-orani-yuzde-26-859085-1.

CHP, İYİ Parti ve HDP seçmenleri arasında bu kararı onayların oranı sırasıyla yüzde 5.9, yüzde 7.8, yüzde 5.4 olarak belirlenirken, Saadet Partisi seçmenlerinde bu yüzde 18.8 oldu. Sözleşmeden çekilme kararını onaylamayan Saadet Partililerin oranı ise yüzde 81.3. Saadet Partililer arasında sözleşmeye sahip çıkanların oranının yüksek olmasıyla ilgili MetroPOLL'ün sahibi Özer Sencar Twitter hesabından bir bilgi paylaştı. Sencar, "Bu araştırma 1637 kişiyle yapılmış. %1’i SP’ye oy vereceğini söylemiş. Yani 16 kişi. Bu kadar küçük bir popülasyonda hata payı çok yüksektir," diye yazdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol