birgün

20° AÇIK

MHP’li Yalçın: Kayaalp hakkında devletten bilgi gelmedi

MHP’li Semih Yalçın, görevden aldıktan bir gün sonra çocuğa cinsel istismar ve ihaleye fesat karıştırmaktan gözaltına alınıp tutuklanan Cihan Kayaalp hakkında yeni açıklama yaptı. Yalçın, tutuklandıktan bir gün önce gözaltına aldığı Kayaalp hakkında devletten bilgi sızmadığını iddia etti. Nagehan Alçı ise Bahçeli’nin istemesi halinde istismarın üstünü kapatabileceğini yazdı.

SİYASET 23.06.2022 12:25
MHP’li Yalçın: Kayaalp hakkında devletten bilgi gelmedi
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Diyarbakır’da görevden alındıktan bir gün sonra gözaltına alınıp tutuklanan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Diyarbakır eski il başkanı Cihan Kayaalp hakkında yeni açıklama yaptı. Söz konusu tartışmalara AKP’ye yakın Nagehan Alçı’ya konuşan MHP’li Yalçın, operasyondan bir gün önce görevden aldığını açıkladığı Kayaalp hakkındaki bilgilerin devlet içinden sızdırılmadığını iddia etti. Fesih açıklamasını yapmadan bir hafta önce Kayaalp’in bir çocuğa cinsel istismar uyguladığı yönündeki bilgilerin geldiğini söyleyen Yalçın, “İftira olabilir diye kılı kırk yardık. O yüzden incelememiz biraz sürdü” dedi.

“MHP’nin duruşu sayesinde olayın üstünün örtülmediğini” iddia eden Yalçın, Alçı’ya şunları söyledi:

"Bu tamamen safsata Nagehan Hanım, bize asla devlet içinden bir bilgi gelmedi. Ben size olayın tamamını anlatayım. Ben fesih açıklaması yapmadan tam 1 hafta önce bizzat teşkilatlarımız içinden bize bu bilgiler geldi. Bunları yazanlar MHP geleneğini hiç mi bilmiyor? Bizim teşkilat olarak kendi içimizde de bir istihbari yapımız vardır. Çok kuvvetli bir iç teşkilat yapımız vardır. Biz bunları herkesten önce duyarız. Bu iftiraları atanlar biraz MHP'yi tanısınlar. Hemen bu vahim iddiaları inceledik. İftira olabilir diye kılı kırk yardık. O yüzden incelememiz biraz sürdü. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin bu tür vakalarda sıfır tolerans talimatını size iletmiştim. Kendi içimizden de biri olsa kadına ve çocuğa şiddet varsa, en ufak cinsel taciz hele ki cinsel istismar varsa asla affetmiyoruz. MHP'nin duruşu budur Nagehan Hanım. Bizden biri de olsa kadına şiddet ve cinsel istismara bulaşmış kişileri yargıya teslim etmek bizim insanlık vazifemiz. Bu olayda da iddiaların doğru olduğunu tespit edince Sayın Genel Başkanımızın kesin emriyle gereğini yaptık. Hemen fesih işlemini gerçekleştirdik. Sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi bu tür vakalarda hadisenin üstünü örtme gayreti çok yaşanıyor. Biz asla üstünü örtmedik, bizden biri de olsa hiç kimseyi kayırmadık. MHP'nin duruşu budur Nagehan Hanım."

ALÇI: BAHÇELİ İSTESE GİZLERDİ

Nagehan Alçı ise, yazısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteseydi olayın üstünü örtebileceğini iddia etti. Gazeteci İsmail Saymaz’ın, “MHP'nin cinsel saldırı suçuna adı karışan bir il başkanını ya da üyesini koruması mümkün değildir” sözlerine dikkat çeken Alçı, “Bu cümle 2022 Türkiyesi'nde tamamen yanlış. MHP ve özellikle Devlet Bahçeli isteseydi kesinlikle bu olayın da üstü örtülürdü” sözlerini sarf etti.

MHP’Lİ KAYAALP HAKKINDAKİ İDDİALAR

MHP’li Yalçın’ın Diyarbarkır İl Başkanlığı’nı feshetmesinden bir gün sonra MHP’li Cihan Kayaalp, 16 yaşındaki bir çocuğu istismar etmekten ve ihaleye fesat kaçırmaktan gözaltına alınmıştı. Gün içerisinde adliyeye sevk edilen Kayaalp, işlemlerinin ardından tutuklanarak, cezaevine götürülmüştü. ‘İhaleye fesat karıştırma ve istismar’ iddiasıyla gözaltına alındığı aktarılan Kayaalp’e sadece tek bir suçlama yöneltildiği öğrenildi. Adliye kaynaklarına göre, 'ihaleye fesat karıştırma' iddiaları "cinsel istismarı örtmek” amacıyla bilinçli yayıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol