birgün

16° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 25.08.2020 10:03

Michael Jackson'ın Beatles ve Elvis Presley hakkında yazdığı notlar ortaya çıktı

Michael Jackson'ın yıllar sonra ortaya çıkan notlarında The Beatles'ı ve Elvis Presley'i ırkçılıkla suçladığı belirtildi. Jackson, notlarda Presley için, "Elvis Kral değil" ifadelerini kullanıyor.

Michael Jackson'ın Beatles ve Elvis Presley hakkında yazdığı notlar ortaya çıktı

Michael Jackson'ın Beatles ve Elvis Presley hakkında yazdığı notlar ortaya çıktı. müzik endüstrisindeki ırkçılığı eleştirdiği el yazısıyla kaleme alınmış notlarda Jakson, The Beatles ve Elvis Presley'i hedef alıyor.

Jackson yıllar sonra ortaya çıkan notlarda Presley için, "Elvis Kral değil" ifadelerini kullanıyor.

NTV'de yer alan habere göre; Michael Jackson'ın ortaya çıkan notları 1987'de, övülen albümü Bad'i piyasaya sürdüğü yıl kaleme aldığı düşünülüyor.

Notlarında siyah şovmenlerden beyaz meslektaşları lehine uzak duran müzik kanalı MTV'yi ve Amerikan dergilerini kınayan Jackson, bazı beyaz sanatçıları da bu meseleye dikkat çekmeye çağırıyor.

Jackson, The Beatles hakkında, "Evet, bu adamlar iyiydi ama siyahlerden daha iyi şarkıcı ya da dansçı değildiler" sözlerini dile getiriyor.

Jackson Elvis Presley için, "Elvis Kral değil. Önyargılı değilim, artık ilk Siyah Kral'ın zamanı geldi" ifadelerini kullanıyor.

Jackson 1982 tarihli albümü Thriller'ı yazarken ise önyargıya son vermeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Jackson, "Amacım önyargıları sona erdirecek kadar 'büyük' ve güçlü olmak, kahraman haline gelmek. 200 milyondan fazla albüm satarak bu küçük beyaz çocukların beni sevmesini sağlamak. Bana hayranlık duymalarını sağlamak. Dünyayı değiştireceğim" diye yazmıştı.

Yıldız sanatçı 2009 yılında 50 yaşındayken ani kalp durması sonucu hayata veda etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol