birgün

24° AÇIK

Michel'in ofisinden 'koltuk krizi' açıklaması: Toplantı odası bize gösterilmedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB liderlerinin Beştepe'de yaşanan ‘koltuk krizinde’ tepki çeken AB Konseyi Başkanı Michel'in ofisinden yeni bir açıklama geldi. Ofis, “Yüz yüze görüşmenin yapılacağı oda bize gösterilmedi, gösterilseydi, iki AB yetkilisi için de iki ayrı tekli koltuk isterdik” dedi.

AVRUPA 09.04.2021 11:55
Michel'in ofisinden 'koltuk krizi' açıklaması: Toplantı odası bize gösterilmedi
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği'nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi olan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Beştepe'deki görüşmesinde yaşanan koltuk krizi'nin yankıları sürüyor.

Von der Leyen'in ayakta kaldığı anlarda Erdoğan'ın yanındaki koltuğa kurulup bacaklarını da uzattığı için Avrupa’da tepkilere neden olan Konsey Başkanı Michel'in ofisinden yeni bir açıklama yayımlandı.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Avrupa Konseyi protokol direktörü Dominique Marro'nun dün öğleden sonra paylaştığı iki sayfalık açıklamada, protokol yetkililerinin hazırlık toplantısında, talep etmelerine rağmen zirvenin yapılacağı odaya 'Erdoğan'ın ofisine çok yakın olduğu' gerekçesiyle alınmadığı savunuldu.

“ODA ZİYARET EDİLSEYDİ HER İKİ LİDER İÇİN DE AYRI KOLTUK TALEP EDERDİK”

Direktör Marro, "Eğer yüz yüze görüşmenin yapılacağı oda ziyaret edilmiş olsaydı, ev sahiplerimize, nezaket gereği, Avrupa Komisyonu Başkanı için kanepeyi kaldırıp yerine iki tane tekli koltuk yerleştirmelerini önerirdik" dedi. Marro, Michel'in protokolde esasında statü açısından Von der Leyen'in üzerinde olduğunu, sorunun bundan kaynaklanmış olabileceğini de sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU TOPLANTI ODASININ AB YETKİLİLERİNİN TELKİNLERİYLE HAZIRLANDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Michel’in ofisinin açıklamasının öncesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu protokoldeki oturma düzeninin AB yetkilileriyle birlikte, onların talepleri ve telkinleri doğrultusunda hazırlandığını açıklamıştı. Marro ise hazırlık toplantısında kendilerine kanepe krizinin yaşandığı toplantı odasının gösterilmediğini savundu.

AB yetkililerinin, zirveden bir gün önce, 5 Nisan günü Beştepe'de Türk yetkililerle 'hazırlık toplantısı' yaptığını belirten Marro, bu toplantıya Michel'in (Konsey'in) protokol ekibinin katıldığını ama Von der Leyen'in (Komisyon) protokol ekibinin yer almadığını açıkladı. Marro, hem zirveyi organize eden AB Delegasyonu'nun hem de Avrupa Komisyonu'nun bu ön hazırlık görüşmesine sadece birer güvenlik yetkilisi gönderdiğini söyledi.

Marro, 'Beştepe'ye kısa bir ziyaret düzenlendiğini ama toplantı ve yemek salonlarına, bu yöndeki taleplerine rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ofisine çok yakın olmaları nedeniyle alınmadıklarını' öne sürdü. Avrupa Konseyi protokol müdürü, "Eğer yüz yüze görüşmenin yapılacağı oda ziyaret edilmiş olsaydı, ev sahiplerimize, nezaket gereği, Avrupa Komisyonu Başkanı için kanepeyi kaldırıp yerine iki tane tekli koltuk yerleştirmelerini önerirdik" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol