birgün

14° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 07.10.2018 07:56

Mikrobiyota araştırmalarına destek için vakıf kuruldu

Mikrobiyota araştırmalarına destek için vakıf kuruldu

İnsan mikrobiyatasını anlamak ve araştırmalarını geliştirmek amacıyla, dünya genelinde bağırsak florasıyla ilgili araştırma ve projelere destek için “Biocodex Mikrobiyota Enstitüsü” ve “Biocodex Mikrobiyota Vakfı” kuruldu. Vakıf, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkeden, her bir proje için yıllık 25 bin ile 200 Bin avro arasında projenin içeriğine göre araştırma fonu dağıtacak.

Biocodex Türkiye tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: “Mikrobiyota ve onun dünya sağlığı ile ilgisi konusunda gittikçe artan küresel bir ilgi söz konusudur. Bilim insanları, akademik çevreler, hükümetler ve genel kamuoyu mikrobiyota çalışmalarını desteklemektedir. Biocodex Mikrobiyota Vakfı, insan mikrobiyomunun bağırsak, deri, jinekolojik vb. gibi her türlü alanındaki uluslararası kanaat liderlerinin araştırmalarını destekleyecektir.”

Açıklamada, bu çerçevede, 2018 yılı içerisinde ülkemizin de seçilmiş olduğu 11 ülkede ulusal çalışmaları desteklemek üzere Ulusal Araştırma Bursu için fon ayrıldığı belirtilerek, “Bu 11 ülke Belçika, Amerika, Fransa, Meksika, Polonya, Kanada, Rusya, Fas, Baltık, Ukrayna ve Türkiye’dir ve her ülkede ayrı ayrı o ülke adresli 11 çalışma desteklenecektir. Türkiye’de verilecek destek için başvurular Eylül 2018’de son bulmuştur. Ülkemizden bilimsel komite tarafından seçilecek olan araştırmalara verilecek toplam destek miktarı 25 bin avroya kadardır” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız