birgün

16° AÇIK

BİRGÜN EGE 09.08.2020 15:24

Milas Kılavuz’da orman yangını

Milas'a bağlı Kılavuz köyünde zeytinlik alanda dün başlayan yangın; rüzgârlı havanın etkisiyle ormanlık alana sıçrayarak genişledi. Yetkililer alınması gereken önlemleri açıkladı.

Milas Kılavuz’da orman yangını


NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

Milas'a bağlı Kılavuz köyünde zeytinlik alanda dün başlayan yangın; rüzgârlı havanın etkisiyle ormanlık alana sıçrayarak genişledi. Yangının, bu gece saat 01.00 sıralarında kontrol altına alındığı açıklandı. Yangın sonucunda, geniş bir alanda bulunan, başında zeytin tanesiyle dolu verimli zeytin ağaçlarıyla ormanlık alan yanarken, yangında zarar gören alanın belirlenmesi için GPS’le ölçüm çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Milas kaymakamı Eren Arslan yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını belirterek şunları söyledi: “Dün öğle saatlerinden sonra Selimiye Mahallesi ile Kılavuz Mahallesi arasında bulunan zeytinlik alanda başlayan ve ormanlık bölgeye sıçrayan yangına Muğla, Antalya ve İzmir’de konuşlu yangın söndürme uçakları/helikopterlerinin yanı sıra karadan da müdahale edilerek yangın kontrol altına alındı. Yangın Müdahale Kontrol Aracından, ekiplerimizin havadan ve karadan yaptığı müdahaleleri anında ve yerinden takip ettim. Yanan her alan bizim değerimiz. Lütfen daha dikkatli olalım. Tarım arazilerinde anız yakma, ormanlık alanlarda piknik, çoban ateşi vb. faaliyetler ile ciğerlerimizin yanmasına sebep olmayalım. Bu faaliyetlerin yasak olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.”

YANGINDA, KURU OT VE SİGARA İZMARİTİ OLASILIĞI

Muğla Tarım-Orman İl Müdürü Barış Saylak ta, zeytinlik alanda başlayan yangının sigara izmaritinden kaynaklandığının tahmin ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Yangına, 217 yangın söndürme işçisi, 30 teknik personel, 9 helikopter, 2 amfibik uçak ve 68 arazözle müdahale edildi. Yoğun çalışma sonucu yangını daha fazla büyümeden kontrol altına almayı başarabildik. Yangınların yüzde 85’i insan kaynaklı. Tarla sahibi vatandaşlarımız tarlasının kenarındaki kuru otları temizlemeli, kesinlikle anız yakmamalı. Kuru otlar her zaman bir yangın nedeni olmaktadır. Bu nedenle ormanlık alan kenarlarında ve kuru ot bulunan yerlerde piknik yapılmamalı ve ateş yakılmamalı.”

YANGINA MÜDAHALE EYLEM PLANI OLMALI

Akçalı Köyü eski muhtarı ve arıcılıkla uğraşan Ferhat Sertbaş, Milas Kaymakamı Eren Arslan’a seslenerek, yangınların önlenmesi ve zamanında müdahaleyle ilgili olarak şunları dile getirdi: “Sayın Kaymakamım bir konuya değinmek istiyorum. Bölgemizin her karesi çok değerli, bu yaz aylarında sıcak ve kurak geçen bir iklimimiz var. Arazilerimiz sarp. Zeytinliklerimiz ormanla iç içe, bununla birlikte arıcılık ta bu arazilerde yapılıyor. Dikkatsiz bireyler yüzünden yangınlar çıkmakta, bunları görüyoruz. Araçlarından sigara atanlar, cam şişe atanlar daha niceleri. Milas için bir yangınla mücadele eylem planı hazırlanmalı. Dünkü yangında gördüğümüz, zeytinlik aralarında yol olmayışı. Benim muhtarlığım zamanında bunun mücadelesini çok verdim. Biraz yol kat ettik ama bunun bir zorunluk haline getirilmesi gerekiyor. Sizden ricam, zeytinlik aralarındaki yolların açılmasıyla yangınla mücadele daha kolay olur. Buralarda sizin başkanlığınızda belediye, Ziraat Odası, Tarım-Orman İl Müdürlüğü ortak bir çalışma yapsanız; yangınlarda verilen mücadele çok daha etkili olur diye düşünüyorum.”

AYNI BÖLGEDE İKİNCİ YANGIN

Bu yangından önce 1986 yılında bölgede büyük bir orman yangını yaşandığını açıklayan köylüler, yine aynı bölgede tekrar eden bu yangının akıllara soru işaretleri getirdiğini dile getirdiler ve aynı bölgede ikinci bir yangın çıkmasını kuşkuyla karşıladıklarını ifade ettiler.
Orman yangınlarında, söndürme faaliyeti büyük bir risk içerdiğini söyleyen yetkililer; araç devrilmesi, yangın helikopterinin düşmesi ve yangın söndürme faaliyeti sırasında bugüne kadar Aydın ve Muğla bölgesinde 33 görev şehitlerinin olduğunun altını çizdiler.

YETKİLERDEN UYARILAR

Yetkililer, orman yangınları konusunda vatandaşları şu şekilde uyarıyor:
1- Ormanlık alanda ve yakın bölgelerinde Mayıs-Ekim ayları arasında kesinlikle ateş yakmayın,
2- Ormana yakın zeytinliği olanlar, sınırlarından başlayarak içeri doğru kuru otları temizlesin. Böylelikle, zeytinlik alanda başlayan yangının ormana sıçraması önlenmiş olur,
3- Ormanlık alana yakın bölgelerde tarım arazileri olan vatandaşlar; arazideki yolları daraltmamalı, yangın söndürme araçlarının geçişini zorlaştıracak şekilde tam sınıra ağaç dikmemeli ya da yola uzayan dalları kesmelidirler. Bu durum, yangın söndürme için gelen araçların olay yerine intikalini zorlaştırmakta ve araçların zarar görmesine neden olmaktadır,
4- Ormanlık ve zeytinlik alanda kesinlikle piknik ateşi yakılmamalı,
5- Yolda giderken araçtan dışarı sigara izmariti fırlatılmamalı,
6- Piknik yerinde şişe ve cam parçası bırakılmamalı; bunlar, güneşte mercek görevi görerek, kuru otların tutuşmasına neden olmaktadır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız