birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 18.08.2019 13:31

Milas'ta orman yangını

Milas'ta orman yangını

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas'ın kuzeyinde yer alan Beşparmak Dağları üzerindeki Akdağ Dikmen mevkiinde büyük çaplı orman yangını çıktı. Göklere yükselen alevler çevre yerleşim alanlarından ve olay yerine 40 km uzaklıktaki Milas merkezden izlendi. Alevlerin dumanları Milas'ın üzerini kapladı.

Saat 11.10 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangını kısa sürede büyüdü ve geniş bir alana yayıldı. Yangını söndürmek için çevre il ve ilçelerden orman işletmelerine ait yangın söndürme araç ve ekipleri seferber edildi.

Milas Akgedik barajı ile Geyik barajı arasındaki ormanlık alanda meydana gelen yangını söndürmek için karadan ve havadan çalışmalar sürdürülüyor. Henüz yangının kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Yangını söndürmek için 9 helikopter, 5 iş makinesi, 9 su tankeri, 20 arazöz, 1 adet ilk müdahale ekibi ve Milas Belediyesi'nin 2 itfaiye aracının sahada çalıştığı ifade edildi.

Ayrıca yangın söndürme çalışmalarını yönetmek üzere 8-10 teknik personel ve yöneticinin olay yerinde olduğu kaydedildi.

milas-ta-orman-yangini-613857-1.

ALEVLER BÜYÜDÜ

Yangın, ilerleyen saatlerde rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Alevler, yaklaşık 100 hektarlık alanda etkili oldu. Yangına, saat 16.00 itibarıyla 200 orman işçisi, 8 helikopter, 27 arazöz, 12 su tankeri ve 3 dozer ile havadan ve karadan müdahale ediyor.

Öte yandan alevler, ormanlık alanın yanı sıra büyük bölümü zeytinlik olan tarım arazisini de küle çevirdi. Yangının çok sayıda zeytin ağacının bulunduğu Damyaka mevkisine yönelmesiyle tedirginlik arttı. Ekipler, söndürme çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı.

UÇAKLAR YOĞUN DUMANDAN HAVALİMANINA İNEMEDİ

Yanan alanlardan gökyüzüne siyah dumanlar yükselirken, kırsal Kayabaşı Mahallesi'ndeki yerleşim alanı da dumanla kaplandı. Milas-Bodrum Havalimanı'na, yoğun duman nedeniyle uçakların iniş yapamadığı belirtildi. Uçakların, havada dumanın dağılması için bekletildiği öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol