DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 14 Mayıs’taki seçimler öncesi son gelişmeleri değerlendirdi. 9 Nisan'a kadar YSK'ye teslim edilmesi gereken milletvekili aday listeleri hakkında konuşan Babacan, “Ne kadar çok işbirliği, o kadar çok milletvekili” dedi.

Millet İttifakı hangi yöntemi uygulayacak: Babacan'dan aday listeleri sorusuna yanıt

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gain Haber’de gazeteciler Mirgün Cabas ve Özlem Akarsu Çelik’in sorularını yanıtladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın panik yaşadığını savunan Babacan 9 Nisan'a kadar YSK'ye teslim edilmesi gereken milletvekili listeleri hakkında da konuştu.

"NE KADAR ÇOK İŞBİRLİĞİ O KADAR ÇOK MİLLETVEKİLİ"

“Amacımız, Millet İttifakı’nın toplamda en fazla milletvekilini çıkarması" sözleriyle milletvekili aday listelerine değinen Babacan, "Bu da ancak seçim bölgesi bazında işbirlikleriyle mümkün. Önemli olan toplamdaki milletvekili sayısını artırmak ama bunun adil paylaşımını partiler arasında sağlamak. Ne kadar çok işbirliği, o kadar çok milletvekili. Bu iş böyle.”

"ERDOĞAN'DA PANİK HALİ VAR"

Cumhur İttifakı’na yeni partiler eklenmesini Erdoğan’ın ‘panik yaşamasına’ bağlayan Babacan, “Sayın Erdoğan’da bir panik hali var. Burada altı parti var diye eleştirmiyor muydu? Kendilerinin de sayısını ben artık şaşırdım. Beş mi, altı mı oldular bilmiyorum. Bulsa daha fazla ekler de bu kadarını bulabiliyor şu anda” diye konuştu.

"DİĞER ADAYLARA VERDİĞİNİZ OY KİME YARIYOR?"

Cumhurbaşkanlığı seçiminde pusulada dört adayın ismi yer alacak. Buna rağmen seçimin ‘iki adaylı’ olacağını savunan Ali Babacan, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi nihayetinde iki adaylı bir seçim. Bugünkü tabloda iki adayın birisi Sayın Kılıçdaroğlu, diğeri de Sayın Erdoğan. Siyasette günlük heyecan oluyor, balonlar şişiyor, köpükler oluşuyor. Balonları, köpükleri aldığınızda işin özü kalıyor. İşin özünde, Sayın Erdoğan’ın mı cumhurbaşkanlığını destekleyeceksiniz, Sayın Kılıçdaroğlu’nun mu? Diğer adaylara verdiğiniz oy Sayın Erdoğan’a mı yarıyor, Sayın Kılıçdaroğlu’na mı yarıyor? Hesap bu. Vatandaşlarımızın önümüzdeki haftalarda bu hesabı gayet iyi yapıp anlayanların anlamayanlara anlatmasıyla, ev-kahve sohbetleriyle bütün bu taşlar yerine oturur.”