Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Seçimi'nde seçilemeyen milletvekillerine ait 1190 dokunulmazlık dosyası Cumhurbaşkanlığına iade edildi. Buna göre, bu dönemdeki milletvekili dokunulmazlık dosyası sayısı 692'ye düştü. En fazla dokunulmazlık dosyası DBP ve HDP'li milletvekillerine ait oldu.

Kaynak: DHA
Milletvekilleri hakkındaki dokunulmazlık dosyası sayısı açıklandı

TBMM'de bu dönemdeki milletvekili dokunulmazlık dosyası sayısı 692'ye düştü.

TBMM Adalet Anayasa Karma Komisyonu, 27'nci dönemde Meclise gönderilen ve yeni dönemde seçilemeyen milletvekillerine ait 1190 dokunulmazlık dosyasını dönemin başında Cumhurbaşkanlığına iade etti.

Komisyon, 14 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçiminin ardından 27'nci dönemden 28'inci döneme intikal eden dokunulmazlık dosyası sayılarını TBMM'nin internet adresinde paylaştı.

Buna göre, 28'inci dönemde milletvekilleri hakkındaki dokunulmazlık dosyası sayısı 692 oldu.

EN FAZLA DOKUNULMAZLIK DBP'Lİ AYDENİZ'E AİT

En fazla dokunulmazlık dosyası 95 dosya ile Demokratik Bölgeler Partisi Mardin Milletvekili Salihe Aydeniz ve 84 dosya ile YSP Muş Milletvekili Sezai Temelli'ye ait oldu.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan hakkında 54, Mithat Sancar hakkında 12, CHP Grup Başkanı Özgür Özel hakkında ise 15 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.