birgün

11° AZ BULUTLU

GÜNCEL 11.10.2019 23:19

Milli Savunma Bakanlığı: ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir

Milli Savunma Bakanlığı: ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir

Suriye'de bir ABD üssünün Türkiye tarafından vurulduğu ve ABD askerlerinin öldüğü iddiası TRT World tarafından yalanlandı.

TRT World, Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaların temelsiz olduğunu söyleyerek, bölgedeki YPG güçlerinin "kafa karışıklığı ve kaos yaratmak" için bu iddiaları ortaya attığını söyledi. İddia, ABD basınında yer almıştı.

Defense News muhabiri Aaron Mehta ise, ABD Savunma Bakanlığı kaynaklarının Kobani'de ABD üssü vurulduğu iddialarını yalanladığını söyledi.

Mehta, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD personelinin yaralanmadığını belirtti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaparak, "Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır" dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız