birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 11.10.2019 23:19

Milli Savunma Bakanlığı: ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir

Milli Savunma Bakanlığı: ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir

Suriye'de bir ABD üssünün Türkiye tarafından vurulduğu ve ABD askerlerinin öldüğü iddiası TRT World tarafından yalanlandı.

TRT World, Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaların temelsiz olduğunu söyleyerek, bölgedeki YPG güçlerinin "kafa karışıklığı ve kaos yaratmak" için bu iddiaları ortaya attığını söyledi. İddia, ABD basınında yer almıştı.

Defense News muhabiri Aaron Mehta ise, ABD Savunma Bakanlığı kaynaklarının Kobani'de ABD üssü vurulduğu iddialarını yalanladığını söyledi.

Mehta, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD personelinin yaralanmadığını belirtti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaparak, "Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır" dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol