Milli Savunma Bakanlığı: ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir

11.10.2019 23:19 GÜNCEL

Suriye'de bir ABD üssünün Türkiye tarafından vurulduğu ve ABD askerlerinin öldüğü iddiası TRT World tarafından yalanlandı.

TRT World, Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddiaların temelsiz olduğunu söyleyerek, bölgedeki YPG güçlerinin "kafa karışıklığı ve kaos yaratmak" için bu iddiaları ortaya attığını söyledi. İddia, ABD basınında yer almıştı.

Defense News muhabiri Aaron Mehta ise, ABD Savunma Bakanlığı kaynaklarının Kobani'de ABD üssü vurulduğu iddialarını yalanladığını söyledi.

Mehta, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD personelinin yaralanmadığını belirtti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaparak, "Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır" dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir."