birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Milyonlarca lira ‘İHA’ merkezine

Halk derinleşen ekonomik kriz karşısında çaresiz kalırken AKP’li Balıkesir Karesi Belediyesi, “Ülkede bir ilk olacak” diyerek duyurduğu İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim merkezi için yaklaşık 25 milyon TL harcayacak.

GÜNCEL 28.09.2022 06:30
Milyonlarca lira ‘İHA’ merkezine Proje, 20 bin 797 metrekarelik arazi üzerinde yapılacak.
Abone Ol google-news

Uğur ŞAHİN

İktidar, ekonomik kriz karşısında halkı desteksiz bırakırken, AKP’nin yönetimindeki belediyelerin tartışmalı harcamalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Balıkesir Karesi Belediyesi’nin kasasından “İHA Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezi” için milyonlarca lira çıkacak.

BÜTÇE AÇIK VERMİŞTİ

AKP’li Dinçer Orkan’ın yönetimindeki Karesi Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 9 Ağustos tarihinde “1 Adet İHA Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezi Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, ihaleyi “Volkan Özmen İnşaat” isimli firma kazandı. Geçen yılki bütçesi 19 milyon TL açık veren AKP’li idare ile şirket arasında 24 milyon 977 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

İHALEYİ ALAN KİM?

İhaleyi üstlenen “Volkan Özmen İnşaat” 7 Kasım 1997 tarihide kuruldu ve Bursa merkezli bir şirket. Şirket, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi verilerinde, Yaşar Özmen ile Volkan Özmen’e ait olarak görülüyor. Yaşar Özmen’in adı, yıllar önce "üyesi olmayana" ihale verilmeyen bir derneğin ortaya çıkarıldığı “Hasat 4” isimli operasyonla gündeme gelmişti. 25 Ocak tarihli Milliyet gazetesinde, "Balıkesir Müteahhitler Derneği" adı altında dernek kuran bazı müteahhitlerin, derneğe üye olmayan diğer müteahhitleri tehdit ederek, ihale almalarını engellediklerinin ortaya çıkarıldığı aktarılıyor. Jandarma’nın bu operasyonuyla o dönem MÜSİAD Balıkesir İl Başkanı Mustafa İlyas Satıcı tutuklanırken Yaşar Özmen’in de “ihaleye fesat karıştırma” suçundan yargılandığı belirtiliyor.

Merkezde İHA’lar için iniş-kalkış pistleri yer alacak.Merkezde İHA’lar için iniş-kalkış pistleri yer alacak.

***

KARESİ İHA ÜSSÜ OLACAKMIŞ

Edinilen bilgilere göre, inşa edilecek merkezde teorik ve uygulamalı eğitim sınıfları ile iniş-kalkış pistleri ve kapalı uçuş alanları yer alacak. Merkez, belediyeye ait 20 bin 797 metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek. Belediyeden yapılan açıklamada, “gençlere çağın anlamını taşıyan bir miras bırakmak adına” projeye başlandığı belirtilerek, “Türkiye’de bir ilk olacak merkez ile Karesi, İHA Üssü haline gelecek” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol