birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.01.2021 07:09

Milyonları yutan külliye

Milyonları yutan külliye

Mustafa M. BİLDİRCİN

Yayımladığı dergide, aile bütçesine katkı için tasarruf yapılmasını tavsiye eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Elazığ’da yapımı süren Harput Eğitim Merkezi için 2021 yılında harcayacağı tutar belli oldu. İş başlangıcında 63 milyon 420 bin TL olarak duyurulan proje tutarı, 2020 yılında yapılan harcama ve 2021 yılında yapılması öngörülen harcamalarla aşıldı.

Buna göre, 2018 yılında 63,4 milyon TL harcama öngörülerek başlanan projenin bütçe büyüklüğü 69,2 milyon TL’ye ulaştı. Harput Diyanet Külliyesi için 2020 yılı sonu itibarıyla yapılan toplam harcama ise 59 milyon 249 bin TL olarak kaydedildi. Toplam 60 milyon TL’ye yakın harcamaya rağmen bitirilemeyen proje için 2021 yılı bütçesinden de yüksek pay ayrıldı. 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan külliyeye 2021 yılında 22,6 milyon TL harcanacağı bildirildi.

DEVASA ALANI KAPSIYOR

Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yerine yapılan Harput Diyanet Külliyesi, “İslam dünyasının en büyük külliyelerinden biri” olarak tanımlanıyor. 2022 yılında açılması planlanan külliye, 19 bin 250 metrekarelik alanı kapsıyor. Projenin içinde araştırma ve kongre merkezi, kursiyerler için konaklama yerleri, eğitim birimleri ve restoran bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol