birgün

24° AÇIK

Minneapolis’te bir siyah vatandaş daha polis tarafından öldürüldü, halk sokaklara döküldü

ABD'de George Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis kentinde polis, trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurduğu aracın siyah şoförünü öldürdü.

DÜNYA 12.04.2021 11:39
Minneapolis’te bir siyah vatandaş daha polis tarafından öldürüldü, halk sokaklara döküldü
Abone Ol google-news

George Floyd’un öldürüldüğü ABD’nin Minneapolis şehrinde polis, trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle siyah bir vatandaşı ateş ederek öldürdü.

Söz konusu öldürme eylemi geçen sene Flody’un öldürüldüğü yerden 16 kilometre uzakta meydana geldi.

Olayın ardından yüzlerce insan Minneapolis polis merkezi önünde toplanarak protesto eylemi düzenledi. Eylemin kitleselleşmesinin ardından ABD çevik kuvvet polisleri, eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve pilastik mermilerle saldırarak dağıtmaya çalıştı.

Hayatını kaybeden kişinin hem yakınlarınca hem de Minnesota Valisi Tim Walz tarafından Daunte Wright isimli 20 yaşındaki bir genç olduğu açıklandı.

BÖLGEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Brooklyn Merkez Belediye Başkanı Mike Elliott, sokağa çıkma yasağı emri çıkardığını söyledi. Brooklyn'de tüm okullar kapatılırken her türlü program ve etkinliklerin de iptal edildiği duyuruldu.

Floyd'un öldürülmesi ABD çapında geniş çaplı protesto gösterilerine yol açmıştı.

Kentte geçen yıl Floyd'ü öldüren ve polisin yargılaması da üçüncü haftasına girdi. Siyahları hedef alan polis şiddetine karşı şehirde düzenli olarak protesto gösterileri düzenleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol