birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.02.2020 13:55

Mısır'ın devrik lideri Mübarek hayatını kaybetti

2011'deki Arap halk isyanları sırasında görevini bırakmak zorunda kalan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. Mübarek, 1981 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın öldürülmesi ardından ülkenin başına geçmişti

Mısır'ın devrik lideri Mübarek hayatını kaybetti

Mısır medyası, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 91 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Mısır devlet televizyonun haberine göre, uzun süredir sağlık sorunları yaşayan Mübarek hayatını kaybetti.

Mübarek'in oğlu Ala bir süre önce yaptığı açıklamada, babasının rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakım odasında olduğunu belirtmişti.

​Mübarek 1981 ile 2011 yıllar arasında cumhurbaşkanı olarak görev yapmış, 2011’de Arap ülkelerindeki halk isyanları sonucunda istifa etmek zoruna kalmıştı.

6 YIL TUTUKLU KALMIŞTI

Mısır Eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ülkesindeki halk isyanından sonra tutuklanmış, altı yıllık tutukluluk süresinin ardından 2017 yılında serbest bırakılmıştı.

Ocak 2011'deki isyanlar sırasında protestocuların öldürülmesinin faili olarak, 2012'de müebbet hapis cezasına çarptırılan Mübarek, Uluslararası Af Örgütü'ne göre Mısır'daki sokak protestoları sırasında en az 840 kişinin ölümünden ve 6000 kişinin yaralanmasından sorumlu tutuluyordu.

HÜSNÜ MÜBAREK KİMDİR?

4 Mayıs 1928 tarihinde dünyaya gelen Hüsnü Mübarek, eğitim hayatını Kahire'de yer alan Mısır Askeri Akademisi'ni ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitirerek tamamladı.

Ardından Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda eğitim aldı. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1966-1969 yılları arasında Hava Akademisi'nde Komutanlık görevini yürüttü ve 1972 yılında Enver Sedat tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı

6 Ekim 1981'de devlet başkanı Enver Sedat'ın suikast sonucunda öldürülmesi ardından devlet başkanı oldu.

1987'de altı yıl sürecek bir ikinci dönem için, oyların %97'sini kazanarak yeniden devlet başkanlığı görevine seçildi. Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması sebebiyle çıkarıldıkları Arap Birliği'ne Mısır yeniden 1989'da kabul edildi ve merkezi Kahire'ye taşındı.

2011 yılında Tunus'ta başlayan halk isyanlarının Mısır'a 25 Ocak 2011'de sıçraması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin birçoğunu yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti.

11 Şubat 2011'de görevini orduya ve Anayasa Mahkemesi'ne devrederek devlet başkanlığı görevinden istifa etti. İstifasının ardından kısa bir süre sonra tutuklandı ve yargılanmaya başlandı. İdam cezası ile yargılanan Hüsnü Mübarek, 2 Haziran 2012 günü yardımcısı ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız