birgün

14° AÇIK

MIT profesörü ile Selçuk Bayraktar arasında 'utanma' polemiği

Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın eğitim gördüğü Massachusetts Institute of Technology'de fizik profesörü olarak görev yapan İsveç kökenli ABD'li Max Tegmark, "Selçuk Bayraktar'a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum" ifadelerini kullandı. Bayraktar, Tegmark'a verdiği yanıtta, "Utanmanız gereken yaptığınız soykırım ve katliamlardır" dedi.

GÜNCEL 18.01.2022 09:55
MIT profesörü ile Selçuk Bayraktar arasında 'utanma' polemiği
Abone Ol google-news

Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayisinde SİHA'ları üreten Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın eğitim aldığı Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) fizik profesörü olarak görev yapan İsveç kökenli ABD'li Max Tegmark, Bayraktar'a eğitim verdikleri için utandığını söyledi.

Alman gazetesi Handelsblatt'a konuşan Tegmark, "Selçuk Bayraktar'a burada eğitim verdiğimiz için utanıyorum" dedi. Haberde, “Son 20 yılda Türk savunma sanayii şirketlerinin sayısı 56’dan 1500’e yükseldi" ve “En büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında Türkiye’den 7 şirket varken, Almanya’dan sadece 3 tane var" ifadeleri de yer aldı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından Prof. Max Tegmark'ın sözlerine yanıt verdi.

Bayraktar, paylaşımında şunları dile getirdi:

"MIT'de görevli ismini ilk defa duyduğum sözümona bir akademisyen, Karabağ Hrkt. döneminde, bir mülakatta ‘Selçuk Bayraktar'a eğitim verdiğimiz için utanıyoruz’ demiş. Utanmanız gereken yaptığınız soykırım ve katliamlardır. Biz topraklarımızı geri aldık. Bundan da ancak gurur duyarız!"

Selçuk Bayraktar, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştı. Bayraktar, MIT'deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü.

2006'da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını aldı. Selçuk Bayraktar, 2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknoloji liderliği görevini yürütüyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol