birgün

23° AZ BULUTLU

Mithat Sancar: İktidar, Alevileri makbul olan ve olmayan diye ayırmak istiyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri'nde yaptığı açıklamalarda "Aleviler sadaka ve lütuf değil eşit yurttaşlık istiyor" ifadelerini kullandı. AKP'nin Alevilere yönelik hamlelerine değinen Sancar, "İktidar, Alevileri makbul olan ve olmayan diye ayırmak istiyor" dedi.

SİYASET 16.08.2022 17:13
Mithat Sancar: İktidar, Alevileri makbul olan ve olmayan diye ayırmak istiyor
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, beraberindeki heyetle 59’uncu ulusal, 33’üncü uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ne katıldı.

Hacı Bektaş Müzesi ziyareti sırasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Türkiye’nin en temel sorunu eşit yurttaşlık olduğunu söyledi.

HDP olarak Alevilerin karşılaştığı sorunların farkında olduklarını ifade eden Sancar, “Mayıs ayının başında bir kampanya başlatmıştık, “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası. Neden Alevilere özel bir kampanya yürüttük, çünkü Aleviler üzerinden yürütülmek istenen hem tezgâhları hem provokasyonları ancak bütün canlar bir araya gelerek ve eşit hak mücadelesini birlikte yürüterek boşa çıkaracağımıza inanıyoruz. O nedenle çözüm cemevlerine gösterişli ziyaretler yaparak kamuoyunun gözünü boyamaktan geçmez. Çözüm Hacı Bektaş’a gelip boy gösterip buradan gittikten sonra aynı ayrımcı ve baskıcı anlayışı sürdürmekle gelmez. Çözüm hepimizin hep birlikte eşit yurttaşlık için mücadele etmesi ile gelir. Cemevlerine şu yardımı, bu yardımı yapmak, Alevilere sadaka politikası devreye sokmak öyle sandıkları gibi kimsenin kanacağı bir durum değil" dedi.

'GÜÇLÜ, ORTAK İRADEYE İHTİYACIMIZ VAR'

“Alevi canlar da bu ülkedeki bütün yurttaşlar da lütuf ve sadaka değil, ihsan değil eşit hak istiyor. Bu eşit hakların başta Anayasa olmak üzere her düzeyde güvence altına alınmasını istiyor. Bizler de bu talepleri yerine getirmek için mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla ve inançla yürütme azmindeyiz. Ancak ülkeyi soyup talan eden böyle bir iktidar varken, her türlü tezgâhtan fayda çıkarmayı kendine meşru sayan bir anlayış varken sadece bir kesimin, sadece HDP’nin, sadece başka bir partinin tek başına bu ağır yıkımı durdurması ve bu zalim düzeni değiştirmesi mümkün değildir. O nedenle hem bu zalim, ayrımcı, tezgahçı, soyguncu iktidarı göndermek için hem de bu ülkede ayrımcılığın köklerini, soygunculuğun kaynaklarını, talanın bütün yollarını değiştirecek bir güçlü ortak iradeye ihtiyacımız var. Yani, iktidarı gönderelim ama bu düzeni besleyen kaynakları da değiştirmek için çalışalım.

‘İKTİDAR, ALEVİLERİ MAKBUL OLAN VE OLMAYAN DİYE AYIRMAK İSTİYOR’

Alevi canlar çok iyi bilirler, 1500’lerde dergahlarına kayyımlar atanıyordu. Gizli veya dolaylı amaç asimile etmek, kontrol altında tutmaktı. O zamanki egemenler makbul ve yandaş Alevi yaratma derdindeydi. Bu anlayış değişmedi. Bugünkü iktidar da başka oyunlarla Alevi toplumunu makbul olan ve olmayan olarak ayırmak ve yandaş bir Alevi topluluğu yaratarak bu ülkede adaletsizlik yapmadığını göstermek gayreti içinde. Ama Alevi canların da bütün adalete inanan yurttaşlarımızın da buna kanmayacağını çok iyi biliyoruz"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol