birgün

25° AZ BULUTLU

ÇEVRE 21.04.2018 10:15

Mitingi yasaklandı ama nükleer karşıtları engel tanımıyor

Sinop’ta’ki nükleer karşıtı miting yasaklandı. Yaşam savunucuları, yasağı ve nükleeri protesto için İstanbul ve Sinop’ta eş zamanlı basın açıklaması kararı aldı

Mitingi yasaklandı ama nükleer karşıtları engel tanımıyor

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil'in 32. ve Fukuşima’nın 7. yılı nedeniyle 22 Nisan pazar günü düzenlenecek olan "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklandığını duyurdu. Ayrıca, bugün için planlanan "Çernobil'den Fukuşima'ya Nükleer Santraller Gerçeği" konulu panel de yasaklandı. Yasağa tepkiler ilk andan itibaren büyüdü. Nükleer karşıtları ise hem miting yasağına tepki göstermek hem de nükleeri protesto etmek için yarın İstanbul ve Sinop’ta eş zamanlı basın açıklaması yapacak.

NKP Sinop tarafından yapılan açıklamada: “22 Nisan günü saat 13.00'de Sinop NKP olarak kitlesel katılımlı bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştireceğiz. Diğer yerellerin de bizlerle dayanışma içinde olarak eş zamanlı kendi basın açıklamalarını yapmalarını talep ediyoruz. ve ileri bir tarihte tekrar miting başvurusu yapacağımızı tüm Anti Nükleer kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kaydetti.

İstanbul: Beşiktaş kartal heykeli

İstanbul NKP ise bir açıklama yayınlayarak basın açıklaması için duyuru yaptı. Açıklamada; “Çernobil’in 32. Yılında ‘Balkona değil Sokağa çık’ diyerek Sinop NKP tarafından yapılması planlanan miting İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklanmıştır. OHAL koşulları gerekçe gösterilerek mitingin yasaklanmasına karşın Sinop NKP'nin yanındayız Türkiye’nin dört bir yayında ortak ses veriyoruz” denilen açıklamad, “Biliyoruz ki Nükleer santral seviciler önümüze engeller koymak istiyor. Yasaklar, baskılar bizlerin nükleer karşı yaşamı savunmasına engel olamayacak. Nükleere karşı yaşamı savunduğumuz için sokaktayız. 22 Nisan Pazar Günü Saat 13.00’de Beşiktaş Kartal heykelinde olacağız” ifadeleri kaydedildi.

EMO uyarıyor: Nükleer ülkenin başına bela olacak

Elektrik Mühendisleri Odası da yaptığı açıklamada, Sinop’ta yapılması planlanan nükleer karşıtı miting ve panelin yasaklanmasını protesto ederek, bu kararın AKP iktidarının alanları dolduracak nükleer karşıtlarının öfkesinden ne denli çekindiği ve bu tepkinin görülmesini istemediğini kanıtladığını belirtti. NKP’nin Pazar günü yapacağı basın açıklamalarına destek vereceklerini de söyleyen EMO, açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “AKP iktidarı nükleer santralları Türkiye’ye zorla dayatmaktadır. Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) için ÇED raporuna karşı halen devam eden hukuki süreç yok sayılarak gösterişli temel atma törenleri düzenlenmiş; Nobel ödüllü bilim insanları kullanılarak çekilen kamu spotları ile nükleer santrallar konusunda olumlu algı yaratılmaya çalışılmıştır. Sinop NGS için geçtiğimiz aylarda güya ‘halkın katılımı’ toplantısı yapılmış, ancak toplantıya Sinop halkı alınmamıştır. Ardından, Sinop`ta 13 yıldır geleneksel olarak yapılan ve olaysız biçimde bir şenlik havasında geçen nükleer karşıtı miting de iktidar çevrelerini rahatsız etmiş olmalı ki yasaklama kararı alınmıştır. Bu karar AKP iktidarının alanları dolduracak nükleer karşıtlarının öfkesinden ne denli çekindiği ve bu tepkinin görülmesini istemediğinin açık kanıtıdır.

EMO olarak uyarıyoruz; toplumdaki büyük dirence rağmen kurulmak istenen nükleer santrallar yarın ülkenin başına bela olacaktır. Türkiye`nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlılığımızı artıracak nükleer santrallara ihtiyacı yoktur. Tarım arazilerini, ormanlık arazileri ve deniz kıyılarını yok edecek tüm santral projeleri derhal durdurulmalı, kamu kaynakları atıl kalacak enerji projelerine değil, daha yararlı yatırımlara harcanmalıdır.”

EMO İstanbul Şubesi ayrıca Çarşamba günü nükleer karşıtı bir de söyleşi düzenleyeceğini açıkladı. Söyleşiye biri Japonya’dan diğeri Amerika’dan iki konuk katılacak. İsimler nükleer tehdit hakkında bilgilendirme yapacak. Japonya’dan katılacak olan Masumi Kowata, Fukuşima felaketinin tanıklarından biri olarak söz alacak. Etkinlik EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı – Tülin Aydın Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız