Kayyum Rektöre karşı mücadele eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması yapan TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener, Akademik geleneklere aykırı rektör ataması ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik şiddeti protesto ediyoruz" dedi.

MMO: Geleneklerine sahip çıkan Boğaziçililerin yanındayız

2015 yerel seçimlerinde AKP’den İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener, kayyum rektöre karşı mücadele eden öğrenciler ve akademisyenler için dayanışma açıklaması yaptı. Açıklamada, "Akademik geleneklere aykırı rektör ataması ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik şiddeti protesto ediyoruz" denildi.

"Bu atama bir ilk değildir" diyen Yener, "'Tek adam' rejiminin ülkemizin tüm kurumlarını 'parti devleti' anlayışıyla düzenleme çalışmalarının bir parçası olan; ihraçlar, siyasi kadrolaşma, idari baskılar ve hiçbir liyakati olmayan rektör atamaları ile üniversiteler iktidarın bilim dışı otoriter tahakkümü altına alınmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Yener, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak üniversitelerine ve akademik geleneklerine sahip çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Üniversitelerine rektör atama usulüne karşı barışçıl Anayasal protesto haklarını kullanan Boğaziçili öğrencilere uygulanan polis şiddetini, hukuk dışı gözaltıları ve gözaltında uygulanan baskıları kınıyor, öğrencilerin derhal serbest bırakılmalarını ve hukuk dışı uygulamaların soruşturulmasını istiyoruz."