Moody's Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, ABD'de borç limiti konusunda yaşanan siyasi çatışmaya fazla 'iyimser' yaklaşıldığı uyarısı yaptı. Zandi, çekişmenin 'yıkıcı bir temerrüt' riskini artırdığını söyledi.

Moody's'ten yatırımcılara borç limiti uyarısı
Fotoğraf: AA

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, yatırımcıların ABD borç limiti konusunda yaşanan siyasi çatışmaya dair fazla iyimser olduğu uyarısı yaptı. Zandi bu siyasi çekişmenin 'yıkıcı bir temerrüt' riskini artırdığını belirtti.

BloombergHT'nin aktardığına göre Zandi, siyasetçilerin borçlanma tavanı üzerinde zamanında anlaşma sağlayacakları ve temerrütten kaçınacaklarına aşırı güvenildiğini ve bu durumun siyasetçilere yanlış sinyaller gönderdiğini söyledi.

ABD'nin temerrüde düşmesi sonucu hisse senetlerinin üçte bir oranında değer kaybedeceğini, 6 milyon Amerikalının işsiz kalabileceğini belirten Zandi, Hazine'nin en iyi tahminle ekim ayının başlarında finansman opsiyonlarını tüketeceğini öngördü.

"EKONOMİDE DURGUNLUK YAŞANABİLİR"

Zandi, Kongre'nin Hazine'nin federal yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için hızla harekete geçse dahi hassas ekonomi için geç kalınmış olabileceğini ve durgunluk yaşanabileceğini belirtti.

Zandi temerrüde düşüldükten birkaç hafta sonra da anlaşma olmazsa ekonomide 2008'deki küresel finansal krize benzer bir hasar olabileceğini söyledi. Bu senaryoya göre ekonomi yüzde 4 daralır, yaklaşık 6 milyonluk istihdam kaybı yaşanır ve hisse senetlerindeki değer kaybıyla hanehalkının varlıkları 12 trilyon dolar eriyebilir.

ABD'de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitine ulaşması piyasalarda risk algısını artırdı.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana bir tavır sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı olurken Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma önerilerini geri çeviriyor.