birgün

24° AÇIK

Mor Beyin ağabeyden sonra kardeşi de vurdu

“FETÖ üyeliği” suçlamasıyla ihraç edilen ancak “Mor Beyin” mağduru olduğu anlaşılarak aklanan İlker Yüksel’in kardeşi Soner Yüksel, KPSS'de 87 puan almasına rağmen mülakatta elendi. Yüksel, “Bizim yaşadığımızı FETÖ bile yaşamadı” dedi

ÇALIŞMA YAŞAMI 20.11.2018 08:41
Mor Beyin ağabeyden sonra kardeşi de vurdu
Abone Ol google-news

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavlarına giren adaylardan yakınları ihraç edilenlerin mağduriyeti büyüyor. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun olan Soner Aslan, 2017 yılında düzenlenen KPSS’ye girdi. Sınavdan yüksek puan alan ve alanında dereceye giren Aslan, mülakatların ardından binlerce adayla aynı kaderi paylaştı. MEB’in, “Mülakata giren adaylara KPSS puanlarının beş aşağısında ya da yukarısında not verilebilir” uyarısını dikkate almayan komisyon, Aslan’a 50 puan verdi.

AĞABEY BERAAT ETTİ AMA
Aslan, ağabeyinin FETÖ ile ilişkilendirilerek Muğla Jandarma Komutanlığı görevinden ihraç edilmesi nedeniyle elendiğini söyledi. Soner Aslan’ın ağabeyi İlker Aslan, 686 Sayılı KHK kapsamında, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla görevinden uzaklaştırılarak 6 yıl hapis cezasını çarptırıldı. Aslan, “Örgütün iletişim aracı ByLock kullanıcısı olmak” iddiasına dayandırılan karara itiraz etti. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, ByLock kullanıcısı olduğu kabul edilerek mahkumiyetine karar verilen Aslan’ın, “Mor Beyin” listesinde yer aldığını belirledi. ByLock’un, kamuoyunda, “Mor Beyin” olarak bilinen uygulama ile Aslan’ın telefonuna yüklendiğini tespit eden mahkeme, hükmün bozulmasına karar verdi. İlker Aslan görevine iade edildi ancak kardeşi Soner Aslan, mülakatta baraj altında bırakıldı.

Yakını işe iade edildiği halde mülakatta elenen birçok öğretmen olduğunu anımsatan Soner Aslan, "Devlete ve adalete olan güvenim zedelendi. Bizlerin yaşadığı mağduriyeti FETÖ bile yaşamamıştır” dedi. Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’la konuyla ilgili görüştüğünü ve “Senin gibi binlerce kişi var, ben hangi birine bakayım? Sınava tekrar girmen gerekiyor” yanıtını aldığını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol