birgün

14° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 21.04.2021 08:50

Motokuryeler çok tehlikeli meslek grubuna alınsın

Motokuryeler çok tehlikeli meslek grubuna alınsın

HABER MERKEZİ

Can ve iş güvenliği olmadan çalışan motorlu kuryelerin çalışma şartları salgın dönemi ile çok daha riskli hale geldi. Pandeminin başından beri en az 203 motosikletli kuryenin hayatını kaybetti.

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, motorlu kuryelerin “Çok Tehlikeli Meslekler” grubuna dâhil edilmeleri gerektiğini bildirdi. Motosikletli kuryelerin güvencesiz çalışma şartlarına dikkat çeken Kaplan, koruyucu ekipmanlarının temininden, sipariş ulaştırmadaki süre kısıtlamalarına kadar tüm sorunlarına düzenleme getirilmesinin gerekliliğini hatırlattı.

Salgın döneminde sokağa çıkma yasakları ile birlikte günlük alışveriş ihtiyaçlarının da elektronik ortamlarda yapılmaya başlandı. Bu ihtiyaçların ulaştırılmasını sağlayan motorlu kuryelerin iş yükü ise üç katına çıkarak kaza riski daha da arttı. CHP’li Kaplan, “Kuryelerden beş tane paketin yarım saatte dağıtmalarını ve günlük ortalama 100- 120 TL yevmiye için 100-150 km yol yapmaları isteniyor” dedi.

İşverenler tarafından sağlanması gereken koruyucu kıyafetlerin fahiş fiyatlı olması sebebiyle temininin zor olduğunu hatırlatan Kaplan, “Koruyucu kıyafetlerde vergi yükü kaldırılmalıdır. Hayati öneme sahip olan koruyucu kıyafetlerin temini kolaylaştırılmalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi dâhilinde olan koruyucu kıyafet şartı getirilmeli ve denetlenmelidir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol