birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.08.2020 19:19

MSB’den Bahreyn’e yanıt: Libya’daki faaliyetlerimiz devam edecek

MSB, Türkiye’nin Libya’daki faaliyetlerini Arap halkına yönelik saldırı olarak nitelendiren Bahreyn’e cevap verdi. Yapılan açıklamada, “Türkiye, Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti ve Uluslararası Hukuk’a uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde Libya’da bulunmaktadır” denildi.

MSB’den Bahreyn’e yanıt: Libya’daki faaliyetlerimiz devam edecek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bahreyn Dışişleri Bakanlığı'nı yaptığı basın açıklamasıyla yalanladı.

Yapılan açıklamada Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’nın iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. “Bölgesel barış, istikrar ve güvenlik darbecilerin değil, hukuk ve meşruiyetin yanında yer alınarak savunulabilir” diyen MSB, Türkiye’nin “Libya Libyalılarındır” prensibiyle hareket ettiğini savundu.

MSB, Türkiye’nin Libya’da bugüne kadar verdiği askeri eğitim, yardım ve danışmanlık desteğini sağlamaya devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

‘ARAP HALKI DOSTUMUZDUR, KARDEŞİMİZDİR’

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ın 31 Temmuz 2020 tarihinde El Cezire televizyonunda yayımlanan mülakatta sorulan sorulara verdiği cevaba ilişkin Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama gerçekleri yansıtmamaktadır.

Abu Dabi yönetiminin Suriye, Libya, Yemen ve Afrika Boynuzu gibi bölgelerde Birleşmiş Milletler Sözleşmesi başta olmak üzere evrensel kuralları ve ahlaki değerleri çiğneyerek yürüttüğü istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri yapıcı olarak nitelemek ve bunlara verdiğimiz haklı tepkiyi Arap kardeşlerimize yapılmış gibi göstermek talihsiz ve beyhude bir gayrettir.

Arap halkı bizim dostumuzdur, kardeşimizdir.

Abu Dabi yönetimini ve bu yönetimi destekleyen hükümetleri aklıselime davet ediyoruz. Bahreynli yöneticilere bugün yanında durdukları devlet ve milletlerin yakın tarihte bu bölgede yaptıklarını hatırlatmaktan hicap duyarız.

Bölgesel barış, istikrar ve güvenlik darbecilerin değil, hukuk ve meşruiyetin yanında yer alınarak savunulabilir.

‘TÜRKİYE İLE LİBYA’NIN 500 YILLIK TARİHİ VAR’

Türkiye’nin Libya ile 500 yıla varan ortak tarihi, kültürü, anlayış ve inançları bulunmaktadır.

Türkiye, “Libya Libyalılarındır” prensibiyle hareket etmektedir. Amacımız, Milli Mutabakat Hükümetinin öncülüğünde, tüm Libyalıları kapsayan toprak bütünlüğü ve ulusal birliği sağlanmış, bağımsız egemen ve müreffeh bir Libya’dır.

Türkiye, darbecilerin değil, BM tarafından tanınan meşru Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti ve Uluslararası Hukuk’a uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde Libya’da bulunmaktadır. Türkiye bugüne kadar verdiği askeri eğitim, yardım ve danışmanlık desteğini sağlamaya kararlılıkla devam edecektir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız