birgün

8° HAFİF YAĞMUR

Muğla Büyükşehir’den balcılığa büyük destek

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en önemli bal üretim merkezlerinden biri olan kentte arıcılara yaşadıkları zor günlerinde arı sütü, arı eğitimi, arı keki, temiz petek projesi ile destek olmaya devam ediyor.

BİRGÜN EGE 03.02.2023 06:30
Muğla Büyükşehir’den balcılığa büyük destek Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Türkiye’nin en önemli çam balı üretim merkezi olan Muğla’da, Muğla Büyükşehir Belediyesi arıcıları petek, arı sütü, arı keki gibi birçok projeyle destekliyor. 103 arıcıya arı sütü ve ana arı üretim seti, 51 arıcıya 4892 arı keki, 29 arıcıya 1170 polen tuzaklı kovan tabanı, 27 arıcıya 1040 kilo temel petek desteklemesi, büyük bal mumu güvesine karşı 237 arıcının 167 bin 889 peteği -30 derecede şoklama desteği sağladı.

Dünya çam balının yüzde 90’ını Türkiye, Türkiye’de üretilen çam balının yüzde 80’ini de Muğla’nın karşıladığını vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir olarak hizmet ve projeleri ile hem arıcıyı, hem de arıların yaşam merkezi Muğla’yı koruduklarını belirtti.

Başkan Dr. Osman Gürün, “Şehrimizde Dünya’nın en besleyici zeytinyağları ve en kaliteli çam balı bu topraklarda yetişiyor. Muğla daha birçok ürünle tarımda söz sahibi bir şehir. Yüzde 68 orman varlığı, korunmuş doğal yapısı ile arıların bal üretmek için bkendilerini en şanslı hissettiği illerin başında Muğla geliyor. Son 2 yılda yaşadığımız orman yangınları nedeniyle ciğerlerimiz yanında arıların özgürce bal ürettiği tabiatımız da zarar gördü. Büyükşehir olarak yangın öncesi de destek verdiğimiz arıcılarımızın yangın sonrası da yanlarında olmaya devam ediyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun