birgün

23° AÇIK

YAŞAM 30.11.2019 14:47

Muğla’da Yarım Han Kitap Kafe açıldı

Muğla’nın Menteşe İlçesinde Yarım Han isimli tarihi han, kolektif bir çalışma sonrası kitap kafe haline getirildi

Muğla’da Yarım Han Kitap Kafe açıldı

BİRGÜN İZMİR

Muğla'nın Menteşe İlçesinde Yarım Han isimli tarihi han, çok sayıda kişinin desteği ile kitap kafe haline getirildi. İçi binlerce kitap ile doldurulan Yarım Han Kitap Kafe kitapseverlere, hayatlarına ışık tutacak zamanda bir yolculuk vadediyor.

DÜŞ BAHÇESİNDE ŞENLİKLİ BİR DÜNYAYA ADIM ATIYORUZ

Yarım Han Kitap Kafe'nin açılışında Yarım Han Kitap Kafe Kolektifi adına konuşma yapan Kemal Can Gürgen, Her kitap okuyucusunu bir şekilde bulduğunu ifade ederek, “Kitap sizi bulursa inanın ki pişman olmayacaksınız. Neden mi? Çağrışımlara açık, herkesin kendinden mutlaka bir şeyler bulacağı geri dönüş hikâyesine başlıyoruz. Tam da hayata dair ıskalayıp anlamlandıramadığımız o hayatlarımıza ışık tutacak zamanda bir yolculuk vadediyoruz. Minik ellerin kolayca kavrayabileceği deneme, yanılma ve öğrenme pratiklerinden yararlanabileceği bir düş bahçesinde şenlikli bir dünyaya adım atıyoruz. Toplumu ve doğayı tüm renkleriyle kucaklayan bir demokrasi anlayışının, özgür, pırıl pırıl bir geleceğin deneyini hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Öğretmenin de öğrenme sürecine katıldığı, somut olay ve problemlerden yola çıkan ve diyalogu öğrenme sürecinin merkezine yerleştiren bir anlayış ve metotla işlenen atölyelerimiz kuşkusuz perdelerimizi aralayacak, yeni cümleler kurduracak ve yaşamımızda aydınlanmamızı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

YARIM HAN DOSTLARINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Günger son olarak şunları söyledi:

“Bir hikâyeniz varsa hayatınıza bir anlam katabilir, hatta hayatınızdan bir roman yaratabilirsiniz. Yeter ki iyi bir hikâyeniz olsun. Yaşamı, üreticinin bağımsızlığını, tüketicilerin sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimini, yerel ve ekolojik tohumu, doğal üretimi, savunmak, desteklemek ve geliştirmek için buradayız bir aradayız. Zor günlerden geçiyoruz ve belki de daha zoru kapımızda. Anılar biriktirmeli bolca, biliyoruz ki bahar gelecek. Umutluyuz zira çoğunluğuz ve her geçen gün ‘şeylerin bilincine varanların’ sayısı artıyor ve artmaya da devam edecek. Hayal kırıklıklarını çantana koy ve orada bırak. Hayal et gözünün alabildiğine, gönlünün sevebildiğine, duyuluyor gelecek şarkıları, duyuluyor umudun dizeleri, işte bunlar o hayal et. Yaptığımız bir düşü yazmaktı, hatta yaşamaktı. Bizlere desteklerini esirgemeyen tüm Yarım Han dostlarına sonsuz teşekkürler.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız