birgün

7° PARÇALI BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 18.01.2020 16:16

Muğlalı çiftçilerin sorunları milletvekillerine iletildi

Muğla Ziraat Odaları, Muğla genelinde yaşanan tarımsal sorunları ve çözüm önerilerinden oluşan dosyayı Ankara ziyareti kapsamında Muğla milletvekillerine iletti. Ziyarete katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ilçedeki sulama sorunlarını dile getirerek, sulama barajlarının yapımının hızlandırılmasını ve Milas’a acil olarak fuar alanı yapılmasını talep etti

Muğlalı çiftçilerin sorunları milletvekillerine iletildi

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ / MİLAS

Muğla Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Muğlalı çiftçilerin talebi üzerine tarımsal sorunları Muğla Milletvekillerine iletmek amacıyla Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Muğla’daki Ziraat Odası Başkanlarından oluşan heyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Burak Erbay ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’u ziyaret ettiler. Muğla milletvekillerini, il genelinde yaşanan tarımsal sorunlar ve çözüm önerilerine dair bilgilendiren Oda başkanları; tarımda kullanılan elektrik fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, son dönemde girdi maliyetleri artan çiftçilerin borçlarının, faizsiz, uzun vadeli erteleme ya da yapılandırılmasını istediler.

ELEKTRİK TARİFESİ İÇİN KOLAYLIK İSEDİLER

Aylık fatura düzenlemesinin çiftçileri ve üreticileri sıkıntıya soktuğunu dile getiren başkanlar, “Her ay düzenli bir geliri olmayan üreticilerimizin, elektrik faturalarını aylık olarak ödemeleri mümkün değildir. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak tarımsal sulama abone grubundan elektrik alan üreticilerimiz için, aylık tahakkuk uygulamasından vazgeçilmeli, ürünlerin hasat dönemleri dikkate alınarak yılda bir ya da iki kez olacak şekilde tahsilat yapılmalıdır. Üreticilerimiz elektrik dağıtım şirketlerinin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmamalıdır” diye konuştular.

MİLAS’IN SULAMA SORUNLARI

Muğla genelindeki çiftçilerin ortak sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşülmesinin ardından söz alan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ilçedeki önemli 3 konuyu gündeme getirdi. Öncelikle tarımsal üretimin devamlılığı ve kaliteli ürün için kurak toprakların suya kavuşturulması gerektiğini ifade eden Başkan Atıcı, Milas’ta planlanan Eşence-Yeniköy, Gökçeler Barajlarının biran önce yapıma başlanması gerektiğini söyledi.

MİLAS’A FUAR ALANI İSTEĞİ

Sulama ve Sulama Birliği ile ilgili bazı sorunları da ileten Başkan Atıcı, fuar alanı ihtiyacına dikkat çekerek, Milas’a bir an önce modern bir fuar alanının yapılması konusunda istekte bulundu. Oda Başkanları, Muğla Milletvekillerine, çiftçilerin sorunlarına gösterdikleri ilgi ve duyarlılıktan dolayı Muğlalı çiftçiler adına teşekkür ettiler…

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız