birgün

10° KAPALI

SİYASET 12.10.2018 07:27

Muhalefete AKP ambargosu

Muhalefet milletvekillerinin yasa teklifleri işleme bile konulmazken, Saray’ın görevlendirdiği AKP’lilerin önerileri hızla Meclis’ten geçiriliyor. CHP’li Özel: Yalnız muhalefete değil AKP’li vekillere de ambargo var. Sadece Saray’ın zabitleri devrede

Muhalefete AKP ambargosu

SEBAHAT KARAKOYUN sebahatkarakoyun@birgun.net @ssenyaprak

AKP’nin ‘tek adam’ rejimi için hazırlanan anayasa değişikliği sürecinde sık sık kullandığı “Güçlü Meclis, Yeni Türkiye” sloganının aksine iyice etkisizleştirilen TBMM’de yeni dönem teamülleri ters yüz eden uygulamalarla başladı. Muhalefete mensup milletvekillerinin yasa teklifleri prosedür gereği bile işleme konulmazken, Saray’ın görevlendirdiği AKP’li vekillerin önerileri hızla gündeme alınarak Meclis’ten geçiriliyor.

Etkisizleştirilen Meclis’te yeni dönemde muhalefete uygulanan ambargo tepkilere neden oluyor.24 Haziran seçimlerinin ardından 8 Temmuz’da yemin ederek göreve başlayan milletvekillerinin soru önergeleri ve yasa önerilerinin işleme konulması konusunda ‘ayrımcı’ bir tavır izlenmesi dikkati çekiyor.

279 tekliften biri bile işleme alınmadı
Anayasa değişikliğiyle artık bakanların doğrudan tasarı sunması mümkün olmadığından iktidarın istediği düzenlemeler AKP’li milletvekillerinin verdiği yasa teklifleriyle gündeme getirilerek hızla yasalaştırılıyor. Ancak muhalefete mensup milletvekillerinin verdiği teklifler gerekli prosedür uygulanarak ilgili komisyonlara dahi sevk edilmiyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada bugüne kadar CHP milletvekillerinin verdiği 279 kanun teklifinden bir tanesinin bile işleme konularak komisyonlara gönderilmediğine dikkati çekti.

‘Sadece Reis’in adamları teklif verir’
Yalnızca muhalefete değil, küçük bir grup dışında AKP milletvekillerine yönelik de bir ambargo uygulandığını belirten Özel, şunları söyledi:

“Meclis’ten şimdiye kadar geçirilen yasa önerilerinin imza sahiplerine bakıldığında görünen o ki AKP milletvekillerine de ‘teklifleri yalnızca Reis’in adamları verir’ mesajı veriliyor. Saray’dan torpilli isimlerin verdiği öneriler jet hızıyla Meclis’ten geçiriliyor. Örneğin Trafik Kanunu ile ilgili AKP milletvekillerinin verdiği yasa teklifi aynı gün komisyona havale edilirken, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ilki 17 Ağustos’ta olmak üzere beş milletvekilimizin verdiği yasa tekliflerinden hiçbiri komisyona havale edilmedi. İYİ Parti, MHP ve HDP’lilerin aynı konudaki teklifleri de gönderilmedi. Meclis Başkanı, iktidarı elinde bulunduran partinin milletvekillerinden gelenlere geçiş önceliği verirken, muhalefet partilerine bir ön kesme, engel olma tavrı içinde.”

Özel, AKP’de işlerin çok dar bir kadroyla yürütüldüğünü, grup yöneticilerini de kapsayan 20-25 kişilik bir grubun adeta ‘askeri nizam’ içinde hareket ettiğini savundu.

Meşruiyet tartışması sona ermez
Özel, şöyle devam etti; “Genel olarak parlamento işlevsizleştirilir, milletvekili önemsizleştirilirken bir yandan da kendi milletvekillerine sürekli ayar verip, had bildiriyorlar. Sadece Saray’ın zabitleri devrede. Yasa teklifini verenler de, yoklama istendiğinde hızla el kaldıranlar da, ne zaman içeri girileceğini, ne zaman dışarı çıkılacağını tayin edenler de bunlar. Böyle bir yasama faaliyeti olduğu sürece meşruiyet tartışması sona ermez.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız