birgün

4° KAPALI

Muhalif rap şarkıcısına ölüm cezası verilebilir

KÜLTÜR SANAT 30.11.2022 06:30
Muhalif rap şarkıcısına ölüm cezası verilebilir Toomaj Salehi. (Fotoğraf: Wikimedia)
Abone Ol google-news

Kültür Sanat Servisi

İran’da Mahsa Jîna Amani’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan hükümet karşıtı protestoları destekleyen muhalif rap şarkıcısı Toomaj Salehi, yozlaşma, fesatlık, propaganda, “düşman” bir hükümetle işbirliği ve şiddeti kışkırtmakla suçlanıyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre ülkedeki protestolara katıldığını gösteren videoları paylaştıktan sonra geçen ay gözaltına alınan şarkıcının ölüm cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Salehi 30 Ekim’de, gözaltına alınmasından birkaç gün önce CBC News adlı haber kanalıyla yaptığı bir röportajda düzeni eleştiren videolar yayımlamanın zor olduğunu ve kendisini rejim güçleri için bir hedef haline getirdiğini söyledi. Salehi röportaj sırasında, İranlıların korkunç bir yerde yaşadığını ve gücüne, parasına ve silahlarına tutunmak için tüm ülkeyi öldürmeye hazır olan bir mafya ile baş etmeye çalıştığını belirtti. İran devlet medyası kasım ayında, Salehi’nin İsfahan eyaletinde gözaltına alındığını gösteren bir video yayınladı. Videonun ardından, ifade özgürlüğü savunuculuğu grubu Article 19, Toomaj’ın “baskı altında itiraf etmeye zorlanmasını” kınadı.

MÜZİSYENLERDEN ÇAĞRI

CBC’ye konuşan Salehi’nin Londra’da yaşayan kuzeni Azadeh Babadi, rap şarkıcısının suçlu bulunmasını sağlamak için delil uydurulmasından korktuğunu ifade etti. Çok sayıda müzisyen de, benzer endişeleri dile getirerek Salehi’nin isminin sosyal medyada yoğun bir şekilde paylaşılmasını talep etti. Salehi, protestolarla ilgili rap şarkıları da yayımlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun