birgün

17° AÇIK

SİYASET 25.09.2020 16:08

Muharrem İnce’den ‘adaylık’ ve ‘yeni parti’ konusunda en net açıklama

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve yeni parti kurup kurmayacağı hakkında açıklamalarda bulundu. Adaylık değerlendirmesini CHP’nin adayına göre yapacağını söyleyen İnce, parti kurması halinde de Millet İttifakı’ndan ayrılmayacağını vurguladı.

Muharrem İnce’den ‘adaylık’ ve ‘yeni parti’ konusunda en net açıklama

CHP’nin son Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, yeniden aday olup olmayacağına ve yeni bir parti kurup kurmayacağına dair şimdiye kadarki en net açıklamasını yaptı. İnce, adaylık konusunda “Önce CHP’nin adayına bakacağım” dedi. Yeni parti konusunda ise, “Eğer parti kurarsam seçime Millet İttifakı içinde giderim” dedi.

Yeni parti kuracağına dair iddialar ardından ‘Memleket Hareketi’ni başlatarak ilk cumhurbaşkanlığı seçimleri için Anadolu’yu gezmeye başlayan İnce, T24 yazarı Fikret Bila’ya konuştu.

Bila’nın daha önceki yazısında parti kurmasının CHP’yi bölmek olacağına dair teze karşı çıkan İnce, şu ifadeleri kullandı:

Benim kuracağım parti CHP’yi bölmez. Çünkü ben Millet İttifakı’ndan ayrılmam. Eğer parti kurarsam seçime Millet İttifakı içinde giderim. Herhalde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, diğer partilerle yaptığı ittifakı benim kuracağım partiyle de yapar. Ben Millet İttifakı’ndan ayrılmıyorum ki? Bu nedenle eğer parti kurarsam bu partinin Millet İttifakı içinde seçime girmesi sonuç olarak oyları bölmez, aksine ittifakın oylarını artırır. Ben Cumhur İttifakı’na gitmiyorum ki.

“Daha önce 'ben cumhurbaşkanı adayıyım' demiştiniz. Parti kursanız da kurmasınız da cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?” sorusuna da yanıt veren İnce, şunları söyledi:

Önce CHP’nin adayına bakacağım. CHP kimi aday gösteriyor, benim için önemli. Aday CHP’li mi değil mi? Eğer içime sinen bir aday olursa o zaman ben niye aday olayım? İçime sinen bir aday olursa elbette onun kazanması için çalışırım.

İnce, “Parti kurmaz ancak cumhurbaşkanı adayı olursanız bu, seçimi nasıl etkiler?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

Önce şunu söylemek isterim ki birinci turda çatı aday çıkarmak matematik bilmemektir. Bence birinci turda ne kadar çok aday olursa o kadar iyi olur. Katılım yüksek olur. Katılım yüksek olunca da Tayyip Erdoğan’ın birinci turda kazanması zor olur. Seçimin ikinci tura kalması olasılığı artar. Ben cumhurbaşkanı adayı olursam ve ikinci tura kalacak oyu alamazsam, ikinci turda elbette CHP’nin, Millet İttifakı’nın adayını desteklerim. Eğer ben parti kurmadan aday olursam da o zaman seçmene, 'cumhurbaşkanlığında bana, milletvekili seçiminde CHP’ye oy verin' derim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız