Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ “Muharrem İnce, 24 saat önce ittifaktan ayrıldığını açıkladı” dedi. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise “Bir ittifak kurmadık” dedi ve Özdağ’ın Mansur Yavaş çağrısına gönderme yaparak kimsenin yedek adayı olmadığını söyledi.

Muharrem İnce’den Ümit Özdağ’a salvo: Ben kimsenin yedek adayı değilim

HABER MERKEZİ

Memleket Partisi ile Zafer Partisi arasında ittifak, tam olarak kurulamadan sona erdi.

TV100'de yayımlanan "Uğur Döndar ile Haftanın Panoraması" programına konuk olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, herhangi bir ittifakta yer almadıklarını söyledi.

İnce, Aralık 2022'de Zafer Partisi, Adalet Partisi ve Doğru Parti ile ittifak konusunda görüştüklerini söylemişti.

İnce programda yöneltilen "Cumhurbaşkanı adayısınız? Sizin bir ittifakta yer almanız söz konusu mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hayır şu anda bir ittifak kurmadık. Biz Memleket Partisini tek başına seçimlere hazırlamak için, ayın 12'sinde üyelerimizin önüne sandığı koyacağız. Cumhurbaşkanı adayımızı üyelerimiz belirleyecek. Önce adayımızı belirleyelim. Ama zaman var daha, görüşeceğiz elbet."

“BEN KİMSENİN YEDEK ADAYI DEĞİLİM”

İnce, "Ümit Özdağ diyor ki 'Mansur Yavaş olmazsa Muharrem İnce. Hiç konuştunuz mu" sorusu üzerine ise şunları söyledi:

“Ben kimsenin yedek adayı değilim. Konuştum, aradım, nezaketsiz bulduğumu söyledim. Doğru değil dedim. Böyle bir şey olmaz. Adayın o olabilir. Denersin onu, olmuyorsa sonra gelirsin. Sonra da bir açıklaması daha var. Meral Akşener ve Muharrem İnce'yi belediye (Ankara Büyükşehir Belediyesi) önüne davet ediyor. Benim belediyede iş müracaatım yok. Sayın Özdağ bir partinin Genel Başkanı, ben de. Sayın Mansur Yavaş da bir başka partinin Belediye Başkanı. Başka partileriz biz. Ben bunu siyasi nezaketsizlik olarak görürüm. O partinin iç işleri var. Doğru değil bu. Sen niye parti kurdun o zaman? Başka bir partinin Belediye Başkanı'na 'Gel Cumhurbaşkanı ol' diyorsan sen partiyi niye kurdun? Onun için doğru bulmuyorum. Siyaset yapma biçimi… Kendi bilir.”

“AKŞENER'E BAŞBAKANLIK ÖNERMEK NEZAKETSİZLİK OLUR”

“Belki Sayın Meral Akşener pazartesi gününden sonra dönebilir Altılı Masa’ya. Bu olmadığı takdirde Sayın Akşener sizi aradığında bir ittifak teklif ederse ya da 'Cumhurbaşkanı adayımız siz olmak ister misiniz' diye sorduğunda yaklaşımınız ne olur" sorusuna ise İnce, şu yanıtı verdi:

"Geçen gün bir programda buna benzer bir soru sordular, orada bir laf ettim, yanlış anlaşılmasın, onu burada düzelteyim. Ben Sayın Akşener'e Başbakanlık önerecek bir makamda değilim, o konumda değilim, bu nezaketsizlik olur, saygısızlık olur. Ama daha önce 'Ben Başbakanlığa talibim' dediği için ben de dedim ki 'Cumhurbaşkanlığına talibim. Ama Sayın Akşener'in Başbakanlığa talip olmasına da hiçbir itirazım yok' dedim. Onu önerbilmek için önce Cumhurbaşkanı seçilmen lazım. Siyasette neler olur bu birkaç günde onu hep birlikte göreceğiz. Bana gelmiş böyle bir teklif yok.”

ÖZDAĞ, “İTTİFAKTAN AYRILDI” DEDİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise "Muharrem İnce, 24 saat önce ittifaktan ayrıldığını açıkladı" ifadelerini kullandı.

Ayrılığı Mansur Yavaş’a bağlayan Özdağ, Kayseri Kent Türk TV'de katıldığı canlı yayında kendisine yöneltilen Muharrem İnce ile ilgili sorulara “O kendisini aday olarak görüyor ama halk yoğun bir şekilde Mansur Yavaş ismini talep ediyor, ben Mansur Yavaş'a çağrı yaptığım zaman Muharrem İnce'nin böyle bir tepki verebileceğini tahmin ettim” dedi.