birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında beraat

Sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret" iddiasıyla yargılandıkları davada ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.

GÜNCEL 01.03.2021 15:21
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında beraat
Abone Ol google-news

Sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın bir televizyon kanalındaki sözlerine ilişkin “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” iddiasıyla haklarında açılan davada karar çıktı.

Mahkeme, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Son duruşma öncesi BirGün'e konuşan usta oyuncu Müjdat Gezen, “Haddini bil” demenin cezasının yaklaşık 5 yıl hapis olamayacağının altını çizerek “Biz Metin Akpınar’ı ve Müjdat Gezen’i bile mahkeme mahkeme süründürürüz, kimse bizi eleştiremez, demek istiyorlar. Eğer politikayla uğraşıyorlarsa eleştiriyi de göze alacaklar” demişti. Gezen, “1960 yılından beri politik tiyatro yapıyorum hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım” diye de eklemişti.

BERAAT KARARI SONRASI GEZEN'DEN AÇIKLAMA

KRT TV canlı yayınına bağlanan Müjdat Gezen, şu açıklamaları yaptı:

►Bana bunlar benim ülkemde hiç olmaması gereken şeyler olarak görünüyor. Demokrasi ile yönetilen ülkede bir insan, bir söz kullanıyor. Ne diyor? 'Haddini bil' diyor. O söz kendisine kullanıldığı zaman 5 seneye yakın hapsi isteniyor. Bu gerçek dışı, böyle bir şey olmamalı.

►'Bedel ödeyecekler' diyor, ertesi gün eve polis geliyor. Bizi sabahın köründe adliyeye götürüyorlar. Oradan bir karar çıkıyor ki, her hafta biz karakola gidip 'kaçmıyoruz' diye hesap veriyoruz. Bu ülkeden kaçmayacak 2 kişi varsa Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'dir.

►Kimin kaçacağını, kimlerin kaçacağını, kimlerin kaçtığını benim gibi çok kişi de biliyor zaten. Ben burada doğdum, burada büyüdüm, burada öleceğim. Her şeyimi bu insanlara, bu halka borçluyum. Daha borcumu da henüz ödemiş değilim. Onların bizi 61 sonra bile destekleyip, arkamızda durması az buz bir nimet değildir, bir sanatçı için.

►Benim üzüntüm ülkem adına. Dış basın geliyor, soru soruyor. Çin radyosu, İsveç radyosu, Alman televizyonu; genellikle de beyanat vermemeye çalışıyorum. Çünkü burada oldu, burada kalsın istiyorum.

►Vaktiyle bunu AKP'nin Cumhurbaşkanı'nın hanımı yapmıştı. Bayan Gül yapmıştı. Şikayet etti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne sonra kocası Cumhurbaşkanı olunca geri çekti. Şimdi bu dava devam etse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitsem bu benim için iyi birşey değil ki... Ben hazzetmiyorum böyle şeylerden. Zaten ülkenin bu hale sokulması bizatihi üzüntüyken bir de ben insanların dertlerini dertlendirmeye devam ettirmek istemiyorum. Biz mizah sanatçılarıyız, biz insanları mutlu etme üzerine meslek seçmişiz. Hem insanları mutlu ederken hem de bir taraftan dert vermek istemiyorum. İnsanlar o kadar üzüldü ki Metin ile benim halime. Üzülmelerine ben üzüldüm.

►Metin'in damarlarından biri tıkalı, birinde stend var. Benim bel fıtığım var 2 kişi ile zor yürüyorum. Bunlara ne hakları var; yok karakolda ifade ver, yurtdışına çıkmayacağım diye her hafta imza at. Bunlar olacak şeyler değil. Neymiş, Cumhurbaşkanı'nın her gün bin kişiye söylediği 'haddini bil' lafını bir kişi de ona söylemiş. Böyle bir demokrasi yok.

►İsmet İnönü'den itibaren her politikacının yüzüne taklidini yaptım. Karikatürleri çizildi. Onlarla şakanın ötesinde dalga geçildi. Cumhuriyet tarihinde olmadı böyle bir şey.

►Kenan Evren döneminde tutuklandım, böyle bir şey yaşamadım. Onun için bizi yönetenlerin dikkatli olmaları lazım. Siyasetle uğraşanların hoşgörüsü 4 misli fazla olması gerekir. Bu dönemin hoşgörü ile uzak yakın ilgisi olmayan bir dönem. Bir anlamda da iyi oluyor diyebilirim, iktidarlar sonlarını böyle hazırlarlar. Ne kadar fazla giderse sonu o kadar erken olur.

TARKAN'DAN PAYLAŞIM

Beraat kararının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan şarkıcı Tarkan, "Ülkemizin çok kıymetli sanatçıları olan Sayın Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in yargılandıkları davadan beraat etmiş olmalarına çok sevindim" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Konuk oldukları Uğur Dündar’ın programında yaptıkları konuşmada, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işledikleri iddiasıyla usta sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında, 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Geçtiğimiz duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Gezen ve Akpınar'ın söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediklerini öne sürerek 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmalarına karar verilmesini istemişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol