birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.02.2020 10:09

Münih’te kritik konferans

Bu yıl 56’ncısı düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nın ana teması ‘Batısızlık-Westlessness’ oldu. Konferansa, 70 ülkeden devlet başkanı ve bakan katılırken ABD, Rusya, İran arasındaki gelişmeler ve Avrupa’nın tartışmalı geleceği toplantının ana gündem konuları oldu. Kitle örgütleri bugün kentte kitlesel bir protesto gösterisine hazırlanıyor

Münih’te kritik konferans

Ülkelerin güvenlik politikalarını belirlediği ve ekonomik, siyasi krizlere yön vermek için durum değerlendirmeleri yaptığı Münih Güvenlik Konferansı’nın 56’ıncısı dün başladı. Konferansın ana gündemini, ‘Münih Güvenlik Raporu 2020’ taslağında yer alan konu başlıkları oluşturdu.

Münih’teki Bayerischer Hof Oteli’nde yarına kadar sürecek konferansın bu yılki teması ‘Batısızlık-Westlessness’ oldu. ABD ve Rusya arasında yaşanan gerilimler, ABD’nin İran’a dönük müdahaleleri, Almanya’nın silah ticareti faaliyetleri ve diğer ülkeler arasında yapılan bölgesel işbirlikler de kapsamlı bir şekilde konferans boyunca enine boyuna ele alınıyor.

Konferansta, ‘Küresel Sorunlar için Küresel Çözümler - 2020’de Çok Taraflılığı Savunma Gerekliliği?’ ve ‘İklim ve Güvenlik’ başlıklı etkinlikler halka açık yapılırken ‘Uluslararası ilişkilerde teknoloji ve ticaretin önemi’, ‘Kuzey Kutbu’nda güvenlik sorunları’, ‘Uluslararası güvenlik’, ‘Sağlık, enerji, teknoloji’ konulu yan etkinlikler de planlandı.

AB’NİN YAYILMASI TARTIŞILIYOR

Ayrıca, Avrupa’nın kendi önündeki görevlerin nasıl üstesinden geleceği konusu konferansın ilgi çekici başlıklarından. Münih’teki bazı oturumlarda Avrupa Birliği’nin savunma işbirliği yoluyla nüfuzunu nasıl artıracağı ele alınıyor. Suriye ve Libya’daki kriz nedeniyle Avrupa’ya kıtanın güneyinden gelen göç konusu da dikkat çeken konu başlıklarından bir diğeri oldu. Avrupa Birliği’nin genişlemesi de ilk kez olmasa da ciddi bir biçimde tartışılacak.

Öte yandan Koronavirüs salgını, Hong Kong ile Huawei konusundaki anlaşmazlıklar, Kore Yarımadası’ndaki durum da Asya bağlamında konferansın gündem maddeleri arasında yer aldı.

Konferansın yapıldığı otelin önünde güvenlik güçleri protestolara karşı kontrol önlemleri alırken NATO ve kapitalizm karşıtları bugün kentte kitlesel bir gösteri düzenleyecek.

MERKEL KATILMIYOR

Bu yıl 30 hükümet ve devlet başkanıyla yaklaşık 70 ülkeden dışişleri ve savunma bakanı konferansa katıldı. Aralarında şirketlerin üst düzey yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 500 üzerinde davetli de konferansın katılımcıları arasında bulundu. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu yıl konferansa katılmama kararı aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız